Koronawirus. Dzienny rekord zakażeń w Wielkiej Brytanii. Ale nie tylko Brytyjczycy mają problem

Czwartek przyniósł informacje o rekordowej liczbie zakażeń koronawirusem nie tylko w Polsce. Podobne doniesienia płyną z innych części świata. Łącznie na całym świecie liczba stwierdzonych przypadków przekroczyła 32 mln.

W czwartek przed południem polskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1136 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem, co jest rekordowym dziennym przyrostem. Od początku epidemii w Polsce potwierdzono 82 809 zakażeń koronawirusem. Łącznie zmarło 2 369 zakażonych osób.

Z pandemią wciąż borykają się też inne kraje. Ostatniej doby we Włoszech wykryto blisko 1786 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, niemal 150 więcej niż dzień wcześniej. Wykonano ok. 108 tysięcy testów. Łączna liczba stwierdzonych dotychczas zakażeń to ponad 300 tys., zmarło ponad 35 tys. osób.

We włoskim regionie Kampania wprowadzono obowiązek noszenia maseczek "na świeżym powietrzu" przez całą dobę. Gubernator regionu podkreślił, że to niezbędne, jeśli Kampania chce uniknąć kolejnego lockdownu. Podobny zakaz wprowadziły władze Genui, ale dotyczy on tylko historycznego centrum miasta.

W Rzymie już od kilku dni mówi się o możliwości wydania podobnego rozporządzenia, ale najprawdopodobniej nie będzie ono dotyczyło całego miasta, a mniejszych obszarów z dużym wzrostem zakażeń.

Koronawirus. Rekord zakażeń w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii padł rekord - 6634 nowych zakażeń. Zmarło 40 osób, co jest najwyższą liczbą od lipca. Od początku pandemii stwierdzono tam ponad 416 tys. zakażeń. Zmarło ok. 42 tys. chorych.

Rekord odnotowano również w Holandii, gdzie stwierdzono 2544 nowe przypadki. Łącznie jest ich już ponad 103 tys. Do tej pory zmarło 6,3 tys. zakażonych. Złe wieści płyną również ze Słowacji, gdzie nowych zakażeń odnotowano 360, najwięcej od początku pandemii. Także w Indonezji poinformowano o rekordowej liczbie 4634 zakażonych. Na Filipinach było to 2180, choć media zwracają uwagę, że panuje tam tendencja spadkowa.

W Hiszpanii liczba zakażeń zwiększyła się w ostatniej dobie to 10,6 tys. (łącznie ponad 700 tys.). Liczba ofiar śmiertelnych to ponad 31 tys.

Na Ukrainie liczba aktywnych przypadków koronawirusa przekroczyła 100 tysięcy. Ostatniej doby, po wykonaniu 51 tysięcy testów, wykryto tam 3372 nowe zakażenia. Do końca tygodnia na Ukrainie obowiązuje wprowadzony w związku z pandemią zakaz wjazdu dla cudzoziemców. W kraju wprowadzane są różne stopnie restrykcji przeciwwirusowych, w zależności od liczby zakażeń. W tzw. czerwonych strefach zamykane są m.in. szkoły i transport miejski.

Dotychczas na świecie odnotowano ponad 32 mln zakażeń. Zmarło według oficjalnych danych blisko milion osób.

Zobacz wideo Co dalej z ustawami o ochronie zwierząt i o bezkarności urzędników?