Nowa lista powiatów z dodatkowymi obostrzeniami. Kraska skomentował rekord zakażeń

- Tych wyników, które od kilku dni prezentujemy - ok. tysiąca przypadków dziennie - powinniśmy się także w najbliższych dniach spodziewać - powiedział na konferencji Waldemar Kraska. Wiceminister zdrowia przedstawił też nową listę powiatów z dodatkowymi obostrzeniami.

- Jeśli chodzi o liczbę nowych zakażeń, to trend, który obserwujemy w całej Europie. We wszystkich krajach europejskich z dnia na dzień tych nowych zakażeń przybywa. Związane jest to z tym, że wróciliśmy z wakacji, jesteśmy aktywni w sferze podejmowania pracy, dlatego nowych kontaktów, zakażeń jest coraz więcej. Te ogniska nie są dużymi ogniskami, jak to było wiosną. Są to bardzo liczne, ale rozproszone ogniska - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, odnosząc się w ten sposób do rekordowej liczby dziennych przypadków zakażenia koronawirusem. Rano resort poinformował o 1136 kolejnych przypadkach

Zobacz wideo Co czeka polską gospodarkę w najbliższych miesiącach?

Rekord zakażeń. "Tych wyników powinniśmy spodziewać się w najbliższych dniach" 

Jak powiedział Kraska, w związku z ogniskami koronawirusa resort zdrowia razem z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zdecydował o zakazie odwiedzin w DPS-ach.

- Tych wyników, które od kilku dni prezentujemy - ok. tysiąca przypadków dziennie - powinniśmy się także w najbliższych dniach spodziewać - powiedział. Kraska poinformował o powiatach, w których obowiązują specjalne obostrzenia. W dwóch strefach - czerwonej i żółtej - jest 21 powiatów. - Ponadto 10 powiatów znalazło się w tzw. strefie alertowej - powiedział wiceminister. 

Koronawirus. Nowa lista powiatów z restrykcjami

W strefie czerwonej znalazły się powiaty: głubczycki (woj. opolskie) i kartuski (woj. pomorskie). 

W strefie żółtej zaś są powiaty: brzeski (woj. opolskie), gostyński (woj. wielkopolskie), suski, limanowski, myślenicki, nowotarski, tatrzański (woj. małopolskie), trzebnicki (woj. dolnośląskie), otwocki, przasnyski (woj. mazowieckie), kłobucki (woj. śląskie), Sopot (woj. pomorskie), działdowski, nidzicki (woj. warmińsko-mazurskie), piotrkowski (woj. łódzkie), międzychodzki, bytowski (woj. pomorskie), milicki (woj. dolnośląskie), aleksandrowski (woj. kujawsko-pomorskie).

Na listę alertów trafiły powiaty: kluczborski (woj. opolskie), kościerski, pucki, wejherowski, nowodworski, Słupsk (woj. pomorskie), strzyżowski, przeworski (woj. podkarpackie), łęczyński (woj. lubelskie), jaworski (woj. dolnośląskie).

Jakie obostrzenia w powiatach "żółtych" i "czerwonych"?

W powiatach oznaczonych kolorem czerwonym obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa wszędzie w przestrzeni publicznej. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą się odbywać w grupie maksymalnie 50 osób, a w restauracjach może znajdować się maksymalnie jedna osoba na cztery metry kwadratowe. Wewnątrz kościołów obowiązuje taki sam limit. W powiatach "czerwonych" zamknięte są także parki rozrywki i wesołe miasteczka, a targi i konferencje się nie odbywają. Wydarzenia sportowe mogą się odbywać, ale bez publiczności.

W "żółtych" powiatach nie trzeba zasłaniać ust i nosa w przestrzeniach publicznych. Należy jednak zachowywać półtorametrowy dystans. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą odbywać się do 100 osób, a w lokalach gastronomicznych, na targach i kongresach obowiązuje limit max. jedna osoba na cztery metry kwadratowe. Wydarzenia sportowe mogą odbywać się przy 25 procent widowni. 

Wszystkie wytyczne dotyczące powiatów "żółtych" i "czerwonych" można znaleźć TUTAJ