Wielka Brytania. Boris Johnson ogłasza nową listę restrykcji. Decyzję poparli lekarze

Grupa naczelnych lekarzy z Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej zarekomendowała w poniedziałek, aby ponownie podnieść poziom zagrożenia koronawirusem w Wielkiej Brytanii z trzeciego na czwarty. Premier Boris Johnson oficjalnie ogłosił już ten krok.

Czwarty poziom zagrożenia na pięciostopniowej skali oznacza, iż rozprzestrzenianie się wirusa określane jest jako wysokie lub do jego wzrostu dochodzi w postępie geometrycznym. W takiej sytuacji wymagane jest zachowanie zasad dystansu społecznego.

Wielka Brytania. Rekomendacja od grupy lekarzy

"Naczelni lekarze Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej przeanalizowali dowody i zalecili wszystkim czterem krajom Zjednoczonego Królestwa przejście do poziomu 4. Po okresie mniejszej liczby zachorowań i zgonów na COVID-19 liczba przypadków gwałtownie, prawdopodobnie w postępie geometrycznym, rośnie na znaczących obszarach wszystkich czterech krajów" - napisano w cytowanym przez BBC oświadczeniu.

Dodatkowo lekarze podkreślili, że w celu uniknięcia nadmiernej liczby zakażeń i zgonów podczas okresu jesienno-zimowego, każdy obywatel musi się stosować do wytycznych i zasad dystansu społecznego.

Wielka Brytania. Szybka decyzja Borisa Johnsona

Zaledwie dzień po ogłoszeniu decyzji przez naczelnych lekarzy, premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zatwierdził wprowadzenie nowych restrykcji, mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Podczas wystąpienia w parlamencie szef brytyjskiego rządu stwierdził, że podjęte na początku epidemii kroki pozwoliły uniknąć katastrofy. - Wiedzieliśmy, że druga fala koronawirusa to realne zagrożenie. Miesiąc temu dziennie notowaliśmy ok. tysiąca nowych zakażeń, dziś prawie cztery razy więcej - powiedział, cytowany przez BBC.

W ramach nowej listy restrykcji Johnson poprosił przedstawicieli firm, aby pozwolili pracownikom na pracę zdalną. Dodatkowo puby, bary i restauracje będą zamykane o godzinie 22, zaś wesela będą ograniczone do 15 osób.

Zobacz wideo Wanda Nowicka o projekcie ustawy ws. bezkarności urzędników: To będzie tarcza antyrakietowa dla osób bliskich władzy