Koronawirus w Polsce. Ogromna liczba osób na kwarantannie. Tak źle nie było od maja

Już 118 tys. osób w Polsce objętych jest kwarantanną - poinformowało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. To największa liczba osób przebywających na przymusowej izolacji od maja.

Liczba osób zakażonych koronawirusem stale rośnie. W sobotę 19 września odnotowano nowy rekord zakażeń wynoszący 1002 przypadki. Rośnie również liczba osób na kwarantannie. Z piątku na sobotę liczba ta wzrosła o 7334 osób.

Zobacz wideo Rekonstrukcja rządu w toku. Komentuje Michał Woś

Koronawirus. 118 tys. osób na kwarantannie. "To jest efekt powrotu ludzi do normalnego, codziennego życia"

Tak dużej liczby osób na kwarantannie nie widzieliśmy od pierwszych miesięcy epidemii. Wówczas było na niej nawet 180 tys. osób jednocześnie. W miarę upływu czasu oraz znoszenia kolejnych obostrzeń liczba ta regularnie malała.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że na kwarantannie przebywa 118 212 osób. Z kolei nadzorem epidemiologicznym objętych jest 11 751 osób. Tak duża liczba osób podlegających izolacji może dziwić ze względu na niedawną zmianę w zasadach odbywania kwarantanny przeprowadzoną przez nowego ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego. Minister zadecydował o obniżeniu czasu kwarantanny z 14 do 10 dni. Tuż po wprowadzeniu zmian, ministerstwo chwaliło się na Twitterze, że z dnia na dzień liczba osób na kwarantannie spadła o 27 tys.

Rosnąca liczba osób kierowanych na kwarantannę może być związana z rozpoczęciem nowego roku szkolnego. W wielu placówkach edukacyjnych wykryto niewielkie ogniska zakażeń, które wiązały się z wysłaniem całego grona pedagogicznego na domową kwarantannę.

Innego zdania jest Wojciech Andrusiewicz, rzecznik resortu zdrowia, który powiedział, że obecna sytuacja epidemiczna związana jest z powrotem ludzi do normalnego życia, a nie otwarciem szkół.

- Nie mamy obecnie dużych ognisk. Wyniki, które teraz obserwujemy, to jest efekt powrotu ludzi do normalnego, codziennego życia, powrotu do pracy. To jest to, co obserwujemy codziennie na naszych ulicach - więcej ludzi, więcej kontaktów - powiedziała Andrusiewicz.

Nowe zasady domowej kwarantanny

Zgodnie z nowymi zasadami domowa kwarantanna trwa 10 dni, jeżeli u pacjenta nie wystąpiły objawy zakażenia koronawirusem. W przypadku pierwszych symptomów choroby lekarz podstawowej opieki zdrowotnej decyduje o wydłużeniu okresu izolacji. Może się ona zakończyć nie wcześniej niż po 13 dniach od wystąpienia objawów.

W czasie kwarantanny pacjent nie może opuszczać domu. Zakazane są spacery z psem, wyjścia do sklepu, a nawet wyjścia do lekarza. Jeśli osoba na kwarantannie ma bliskie kontakty z innymi osobami w domu, również one powinny udać się na izolację.

Izolowani pacjenci podlegają kontroli. Funkcjonariusze policji odwiedzają osoby na kwarantannie i sprawdzają, czy są one w miejscu swojego zamieszkania. Dla osób, które nie przestrzegają kwarantanny, przewidziana jest kara finansowa do 30 tys. zł.

Więcej o: