Koronawirus w Polsce. Rzecznik MZ: Wysoka liczba zakażeń to efekt powrotu ludzi do codziennego życia

Wyniki, które teraz obserwujemy, to jest efekt powrotu ludzi do normalnego, codziennego życia; nie mamy obecnie dużych ognisk zakażeń - powiedział w sobotę PAP rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, komentując najwyższy dzienny bilans koronawirusa w Polsce.

Ostatniej doby badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u 1002 osób. To najwyższa odnotowana dotąd liczba nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2 od początku epidemii w Polsce. Najwięcej przypadków wykryto w województwach małopolskim i lubelskim. Ministerstwo Zdrowia podało też, że zmarło 12 kolejnych osób. Łączna liczba zakażonych wzrosła tym samym do 78 330; 2282 osób zmarło (więcej na ten temat: Ministerstwo Zdrowia: 1002 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Najwięcej od początku epidemii).

Rekord zakażeń koronawirusem w Polsce. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia komentuje

Rzecznik resortu zdrowia, komentując najnowszy bilans przypadków, powiedział, że w kraju nie ma obecnie dużych ognisk zakażeń, a sobotnie dane są efektem powrotu ludzi do normalnego trybu życia.

"Nie mamy obecnie dużych ognisk. Wyniki, które teraz obserwujemy, to jest efekt powrotu ludzi do normalnego, codziennego życia, powrotu do pracy. To jest to, co obserwujemy codziennie na naszych ulicach - więcej ludzi, więcej kontaktów" - powiedział Wojciech Andrusiewicz.

Jego zdaniem na obecny bilans zakażeń nie ma wpływu powrót dzieci do szkół.

Zobacz wideo Szkoły nie są gotowe na drugą falę pandemii. Krytyczna ocena nauczycieli

Czytaj również: Ekspert: "Koronawirus i wirus grypy nie mogą się połączyć". Jest jednak inne zagrożenie

***

Autorka: Karolina Kropiwiec (PAP)

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: