Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, kto otrzyma bezpłatną szczepionkę na grypę

Adam Niedzielski poinformował kto w tym roku będzie mógł za darmo zaszczepić się na grypę. Ministerstwo Zdrowia planuje objąć tym programem osoby powyżej 75 roku życia i pracowników medycznych.

Minister zdrowia zapowiedział, że do końca grudnia w Polsce pojawi się 1,85 mln szczepionek na grypę. Jest to wynik wyższy, niż miał miejsce rok wcześniej. Dzięki porozumieniu z Agencją Rezerw Materiałowych można liczyć także na kolejne dostawy - ma to być powyżej 0,5 mln dawek szczepionki.

Minister zdrowia o epidemii koronawirusa: Jesteśmy na antypodach, na najlepszych miejscach w Europie

Adam Niedzielski dodał, że osoby powyżej 75 roku życia i pracownicy medyczni mają refundowane szczepionki. Osoby te mogą dostać je w aptece na receptę lub zaszczepić się przez przychodnie.

Szef resortu zdrowia w rozmowie w TVN24 powiedział, że wysokie liczby nowych zakażeń wcale nie są najważniejszym wskaźnikiem przebiegu epidemii koronawirusa. Według niego bardziej istotne są liczby dotyczące ciężkich przypadków i zgonów z powodu COVID-19. Pod względem tych statystyk Polska ma być "na antypodach Europy".

Minister przyznał, że polskie laboratoria mogą dziennie wykonywać 50-60 tysięcy testów na koronawirusa. Od jakiegoś czasu liczba wykonywanych badań jest niższa. Jak przyznał sam szef resortu zdrowia jest to około 23 tys. testów na dobę. - Proszę nie używać argumentu, że różnica między naszym potencjałem a między liczbą rzeczywiście wykonywanych testów badaniami jest deficytem sprawności naszego działania. Tak nie jest, ponieważ stosujemy takie a nie inne kryteria kwalifikacji pacjentów, przede wszystkim pacjentów objawowych, ale też bezobjawowych, ze specjalnych grup, które są objęte programem ochronnym. Te kryteria ryzyka generują taką właśnie liczbę badań - podsumował minister zdrowia.

Zobacz wideo Wanda Nowicka o projekcie ustawy ws. bezkarności urzędników: To będzie tarcza antyrakietowa dla osób bliskich władzy
Więcej o: