Francja. Nowy rekord zakażeń koronawirusem. Większa liczba bezpłatnych testów

Francuskie ministerstwo zdrowia przekazało w czwartek, że odnotowano rekordową liczbę 10 593 nowych potwierdzonych przypadków koronawirusa. Jest to najwyższa liczba w tym kraju od początku pandemii.

Tak duży wzrost zakażeń w przeciągu zaledwie 24 godzin spowodowany był decyzją francuskiego rządu o przeprowadzeniu większej liczby testów na COVID-19. Jej naturalną konsekwencją była duża liczba potwierdzonych przypadków - podaje Agencja Reutera.

Francja. Pobity rekord zakażeń koronawirusem

Poprzedni odnotowany w ciągu 24 godzin rekord padł 12 września, kiedy to potwierdzono 10 561 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. 7-dniowa średnia krocząca nowych przypadków, która eliminuje wszelkie nieprawidłowości wzrosła z kolei o prawie 8,8 tys.

Francuskie ministerstwo zdrowia przekazało również, że łączna liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła do 415 481, zaś liczba zgonów powiększyła się o 50 i obecnie wynosi 31 095. Liczba zmarłych w dniu 17 września jest z kolei drugą najwyższą w ciągu ostatnich dwóch miesięcy.

Większa liczba niepotrzebnych testów

Decyzja francuskiego rządu o bezpłatnym przeprowadzeniu testów na COVID-19 spowodowała powstanie długich kolejek w centrach medycznych. Od szczytu pierwszej fali koronawirusa liczba testów wzrosła sześciokrotnie. W ubiegłym tygodniu w całym kraju przeprowadzono około 1,2 miliona testów, z czego 5,4% było pozytywnych.

Lekarze twierdzą, że wiele testów jest bezcelowych, ponieważ są one przeprowadzane na osobach, które nie mają żadnych objawów lub nie miały kontaktu z osobami z potwierdzonym zakażeniem. - Badanie trzy razy w tygodniu to totalna brednia. Każdy może się pojawić i powiedzieć, że ma objawy - powiedział w telewizji BFM Jean-Jacques Zambrowski, lekarz i wykładowca polityki zdrowotnej na uniwersytecie Paris Descartes.

Zobacz wideo Wanda Nowicka o projekcie ustawy ws. bezkarności urzędników: To będzie tarcza antyrakietowa dla osób bliskich władzy
Więcej o: