Koronawirus. Opracowano lek neutralizujący wirusa SARS-CoV-2. Naukowcy: Jest wysoce skuteczny

Badacze z uniwersytetu w Pittsburghu opracowali lek, który neutralizuje wirusa SARS-CoV-2. Podczas testów na gryzoniach preparat ten okazał się "wysoce skuteczny" w leczeniu i profilaktyce COVID-19. Lek Ab8 może być kluczowy dla walki ze światową pandemią.

Naukowcy z University of Pittsburgh School of Medicine Center wyodrębnili najmniejszą biologiczną cząsteczkę, która całkowicie neutralizuje wirusa SARS-CoV-2. Ten składnik przeciwciała, który jest 10 razy mniejszy niż pełnowymiarowe przeciwciało, wykorzystano do stworzenia leku o nazwie Ab8. Możliwe, że będzie on wykorzystywany zarówno w leczeniu, jak i profilaktyce COVID-19.

Lek Ab8 przełomem w walce z pandemią? Można przyjmować go wziewnie

Informacje o sukcesie amerykańskich badaczy zostały opublikowane na stronie internetowej uniwersytetu i recenzowanym czasopiśmie naukowym "Cell". Naukowcy przedstawili wyniki badań, z których wynika, że lek Ab8 okazał się "wysoce skuteczny" w leczeniu myszy i chomików zakażonych wirusem SARS-CoV-2. 

"Ab8 ma potencjał nie tylko jako terapia przeciwko COVID-19, ale może być również stosowany do zapobiegania zakażeniom wirusem SARS-CoV-2" - stwierdził współautor badań szef Wydziału Chorób Zakaźnych UPMC John Mellors.

Zobacz wideo Uczelnie przygotowują się na nowy rok akademicki. Koronawirus stworzył nowe obszary do badań naukowych

Badacze podkreślają, że wyodrębniona część przeciwciała, która neutralizuje wirusa SARS-CoV-2 jest tak niewielka, że nie trzeba podawać jej dożylnie. Możliwe jest także podawanie preparatu jako leku wziewnego lub śródskórnie. Niewykluczone też, że preparat ten nie będzie wywoływał negatywnych skutków ubocznych u ludzi. Czy rzeczywiście tak jest, okaże się, kiedy ruszy kolejny etap badań. Ma się to stać na początku 2021 roku.

"Pandemia COVID-19 jest globalnym wyzwaniem stojącym przed ludzkością, ale nauki biomedyczne i ludzka pomysłowość prawdopodobnie ją pokonają. Mamy nadzieję, że odkryte przez nas przeciwciała przyczynią się do tego" - powiedział John Mellors.

Więcej o: