Trump zapowiada 100 mln szczepionek na Covid-19 "przed końcem roku". Ekspert miał "nie zrozumieć pytania"

Prezydent Donald Trump oświadczył w środę, że przed końcem br. może być gotowych do rozdysponowania co najmniej 100 mln dawek szczepionki na koronawirusa. Wcześniej dyrektor CDC oceniał, że może to nastąpić dopiero w połowie przyszłego roku lub nawet później.
Zobacz wideo Tarcia w Koalicji Obywatelskiej? „Miejscem do takich dyskusji jest właśnie klub”

- Jak tylko FDA (Federalna Administracja ds. Leków) zaaprobuje szczepionkę, będziemy mogli rozdysponować przed końcem 2020 r. w Stanach Zjednoczonych 100 mln dawek, a jeszcze wcześniej ich dużą ilość - powiedział Trump na briefingu prasowym.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy, prezydent ocenił, że dyrektor federalnych Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) Robert Redfield "pomylił się" twierdząc, że szczepienia będą gotowe dopiero w przyszłym roku.

- To była błędna informacja. Sądzę, że prawdopodobnie nie zrozumiał pytania - powiedział Trump. Dodał, że popiera ponadpartyjną inicjatywę demokratycznych i republikańskich kongresmenów uchwalenia ustawy o krajowym planie walki z koronawirusem.

Szczepionka nie tak szybko, jak obiecuje Trump?

Wypowiadając się przed komisją senacką Refield ocenił, że szczepionka może być powszechnie dostępna "w końcu drugiego kwartału, lub w trzecim kwartale 2021 r.".

Według Redfielda szczepionka może być gotowa już w listopadzie, lub grudniu a ograniczona ilość dawek może trafić do najbardziej narażonych osób. - Jednak aby wystarczająca liczba z nas zyskała odporność, myślę, że potrzeba będzie od 6 do 9 miesięcy - ocenił.