WHO ostrzega przed niepokojcym tempem rozprzestrzeniania si COVID-19. Rekomenduje szczepienia

wiatowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega w rod, e pandemia koronawirusa rozprzestrzenia si w niepokojcym tempie w niektrych czciach pkuli pnocnej naszej planety, mimo i jeszcze nie nastpi sezon grypowy.

- Zaczynamy dostrzegać niepokojące trendy w niektórych krajach - powiedziała podczas transmisji internetowej w mediach społecznościowych epidemiolog WHO Maria Van Kerkhove.

- Obserwujemy wzrost liczby hospitalizacji na oddziałach intensywnej terapii, szczególnie w Hiszpanii, Francji, Czarnogórze, na Ukrainie i w niektórych stanach USA. To niepokojące, ponieważ nie nadszedł jeszcze sezon grypowy - dodała.

Więcej młodszych pacjentów w szpitalach

Van Kerkhove podkreśliła również, że w kilku krajach wzrosła liczba hospitalizacji zakażonych koronawirusem osób w wieku 15-49 lat. Dr Mike Ryan, czołowy ekspert WHO ds. sytuacji kryzysowych, doradził szczepienie przeciw grypie osobom z grup szczególnie narażonych na zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Na całym świecie od początku pandemii koronawirusem zakaziło się ponad 29,6 mln ludzi, w tym najwięcej w USA, Indiach i Brazylii. Zmarło w sumie ok. 936 tys. osób.

W Polsce koronawirusem zakaziło się 75 tys. osób. 62 tys. z nich już wyzdrowiała, a 2237 osób zmarło. 

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.