Minister zdrowia zapowiada "Recovery plan": profilaktyka, zniesienie limitów i priorytety w szpitalnictwie

Minister zdrowia w ostatnim wywiadzie zapowiedział wprowadzenie planu, którego celem będzie zwiększenie dostępności pacjentów do świadczeń. Adam Niedzielski przyznał, że półroczna izolacja spowodowała duży przyrost problemów zdrowotnych w Polsce.

Szef resortu zdrowia w rozmowie w Radiu ZET mówił też o wprowadzeniu planu odnowy służby zdrowia. Tak zwany "recovery plan" ma skupić się wokół trzech aspektów.

Minister zdrowia zapowiada "Recovery plan": profilaktyka, zniesienie limitów i priorytety

- Pierwszy to powrót do profilaktyki. Chciałbym odwołać się do planu politycznego PiS, w którym był zapisany program badań profilaktycznych dla 40-latków. Będziemy chcieli wrócić ten program do idei - powiedział minister. Drugim punktem jest zniesienie limitów dot. wizyt u specjalistów. Adam Niedzielski podkreśla, że z powodu koronawirusa wielu pacjentów nie mogło lub bało się iść do lekarzy, przez co mogą teraz tworzyć się kolejki.

Trzecim aspektem są priorytety szpitalnictwa. - Zajęcie się priorytetami czyli onkologią i kardiologią. Będziemy chcieli, żeby Krajowa Sieć Onkologiczna stała się rozwiązaniem standardowym. Będziemy chcieli upowszechnić ten wzorzec - dodał minister zdrowia. Szef resortu chce przedstawić główne założenia planu jeszcze pod koniec września.

Adam Niedzielski o koronasceptykach:  Polecam wizytę na oddziale zakaźnym, w ramach wolontariusza

Minister zdrowia dodał, że resort stara się ściągnąć dodatkowo pół miliona szczepionek na grypę. Przyznał jednak, że niski mechanizm zamówieniowy spowodowany jest przez dane o szczepieniach z 2019 roku. Adam Niedzielski dodał, że w zeszłym roku trzeba było zutylizować 100 tysięcy niewykorzystanych szczepionek na grypę. Minister został też zapytany o koronawirusowych sceptyków. Polityk poleca takim osobom wizytę na oddziale zakaźnym w ramach wolontariatu. - Trudno dyskutować z mitami, które tworzą się w przestrzeni wirtualnej. Internet przyjmie wszystko. Trochę pragmatyzmu - dodał.

Adam Niedzielski zdradził też, że podjęcie decyzji o kierowaniu Ministerstwem Zdrowia zajęło mu zaledwie dwa dni. Minister przyznał, że współpracował już wcześniej z premierem Mateuszem Morawieckim w resorcie skarbu i mile to wspomina.

Zobacz wideo Czy luzowanie obostrzeń i odmrażanie gospodarki były przedwczesne?
Więcej o: