Koronawirus. Od dziś działają trzy typy szpitali dla chorych na COVID-19

Do 15 września w Polsce obowiązują trzy poziomy zabezpieczenia szpitalnego w związku z epidemią koronawirusa. Zakażeni pacjenci, w zależności od stanu zdrowia, będą kierowani do szpitali powiatowych, zakaźnych lub wielospecjalistycznych.

Zmiany dotyczące organizacji pracy szpitali zapowiedział na początku września minister zdrowia Adam Niedzielski. Polityk powiedział, że w związku z nadchodzącą jesienią i spodziewaną falą nowych zakażeń, zmienia się strategia rządu w walce z koronawirusem.

- Mamy za sobą etap obrony przed pandemią, gdzie stosowaliśmy bardzo drastyczne środki, lockdown, rozwiązania stosowane w skali całego kraju. Teraz zmieniamy charakter naszego działania, odchodzimy od środków stosowanych w ujęciu ogólnokrajowym, na rzecz środków dedykowanych do regionów. Strategia jest odpowiedzią na zmianę charakteru pandemii - mówił Niedzielski.

Trzypoziomowe zabezpieczenie szpitalne. Gdzie kierowani będą chorzy na COVID-19?

Jedną ze zmian, jaką wprowadza Ministerstwo Zdrowia, jest trzypoziomowe zabezpieczenie szpitalne. Od wtorku 15 września zakażeni koronawirusem będą trafiać do trzech typów szpitali: powiatowych, zakaźnych i wielospecjalistycznych. Jak system ma działać w praktyce?

Osoba, u której potwierdzono obecność wirusa SARS-CoV-2, ma usłyszeć podczas telefonicznej konsultacji lekarskiej, do której placówki ma się udać. Pacjenci, u których stwierdzono koronawirusa, a których stan jest dobry, mają być kierowani do szpitali powiatowych, do których będą wożeni przygotowanymi w tym celu karetkami. Osoby, których stan jest poważniejszy i które wymagają leczenia lub pobytu na OIOM-ie, mają być przyjmowane w szpitalach zakaźnych. Szpitale wielospecjalistyczne będą zajmować się z kolei tymi chorymi, którzy potrzebują opieki innej niż internistyczno-zakaźna. Chodzi m.in. o chore na COVID-19 kobiety w ciąży. 

- Do tej pory głównymi jednostkami, które zajmowały się pacjentami z koronawirusem były szpitale jednoimienne. W tej chwili to pojęcie już znika - wyjaśnił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

W Polsce jest dziewięć szpitali wielospecjalistycznych, które będą przyjmować chorych zakażonych koronawirusem. Łącznie jest w nich ok. dwa tysiące miejsc dla pacjentów z COVID0-19. Są to:

  • 4. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ we Wrocławiu 
  • Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr Władysława Biegańskiego w Grudziądzu 
  • SPZOZ Puławy w Puławach
  • Szpital Uniwersytecki w Krakowie
  • Centralny Szpital Kliniczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie 
  • Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie -Koźlu
  • SPZOZ MSWiA w Białymstoku
  • Megrez sp. z o.o. w Tychach
  • Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. J. Strusia w Poznaniu.

Ministerstwo Zdrowia informuje, że na poziomie drugim znajduje się 87 oddziałów zakaźnych i obserwacyjno-zakaźnych, w których są miejsca dla ok. 4 tys. pacjentów. W grupie trzeciej znalazło się ok. 600 placówek medycznych.

- Myślę, że tych łóżek będzie wystarczająca liczba - mówił Waldemar Kraska.