Walia. Dane 18 tys. osób zakażonych koronawirusem trafiły przypadkowo do sieci

Dane 18 105 mieszkańców Walii, u których przeprowadzone testy potwierdziły zakażenie koronawirusem przez przypadek zostały umieszczone na stronie internetowej Public Health Wales. Były one dostępne dla szerszego grona przez około 20 godzin.

W specjalnym oświadczeniu, jakie wydała rządowa agencja Public Health Wales poinformowano, że publiczny dostęp do danych był wynikiem błędu ludzkiego. Zlecone zostało wewnętrzne dochodzenie i podjęto kroki, aby zapobiec takim incydentom w przyszłości.

Koronawirus. Agencja ubolewa nad wypływem danych

W treści oświadczenia mieszkańcy Walii zostali uspokojeni, że ich dane nie powinny być w jakikolwiek niepożądany sposób wykorzystane. - Na tym etapie nie ma dowodów na to, że dane zostały niewłaściwie wykorzystane - podaje Public Health Wales.

Z drugiej jednak strony agencja wyraziła ubolewanie nad zaistniałym faktem. - Zdajemy sobie jednak sprawę z obaw i niepokoju, jaki to spowoduje, i głęboko żałujemy, że w tym przypadku nie udało nam się ochronić poufnych informacji mieszkańców Walii - dodano.

Koronawirus. Większość danych nie generuje dużego ryzyka

Dane osobowe pacjentów zakażonych COVID-19 wypłynęły w godzinach popołudniowych 30 sierpnia i były dostępne na stronie internetowej do godzin porannych dnia następnego. Użytkownicy, których nie zdołano jak dotąd zlokalizować przejrzeli je 56 razy.

Agencja rządowa przekazała, że zdecydowana większość przypadków (16 179) stanowiła inicjały, daty urodzenia, obszar geograficzny oraz płeć, co oznacza, że ryzyko identyfikacji było niskie. Większe ryzyko pojawiło się w przypadku 1926 osób, przy których podano również nazwy domów opieki i mieszkań wspomaganych.

Dane, które przypadkowo zostały opublikowane na stronie internetowej agencji rządowej dotyczyły osób, które w okresie od 27 lutego do 30 sierpnia uzyskały pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Zobacz wideo Uczelnie przygotowują się na nowy rok akademicki. Koronawirus stworzył nowe obszary do badań naukowych
Więcej o: