Co ludzie myślą o szczepionce na COVID-19? Polacy w gronie najbardziej sceptycznych narodów

Na zlecenie Światowego Forum Ekonomicznego agencja badawcza Ipsos przeprowadziła badanie na temat szczepionki na COVID-19. Okazuje się, że Polacy są w gronie narodów, które podchodzą do niej najbardziej sceptycznie - aż 45 proc. naszych rodaków, którzy wzięli udział w badaniu, nie przyjęłoby szczepionki, gdyby ta pojawiła się na rynku.

Agencja badawcza Ipsos o zdanie na temat szczepionki na COVID-19 zapytała prawie 20 tys. osób w wieku 16-74 lat z 27 krajów. Badanych zapytano m.in. o to, czy wierzą, że szczepionka na koronawirusa pojawi się jeszcze w 2020 roku. Uśredniając, 59 proc. respondentów z całego świata nie wierzy w ten scenariusz. Najbardziej pesymistyczni byli badani z Polski, Japonii (78 proc. respondentów z tych krajów nie zgadza się z twierdzeniem, że szczepionka na COVID-19 pojawi się jeszcze w tym roku) oraz Belgii i Niemiec (77 proc. nie wierzy w taki rozwój wypadków). Najbardziej optymistyczni byli z kolei mieszkańcy Chin (87 proc. zgadza się z tym twierdzeniem), Arabii Saudyjskiej (75 proc.) i Indii (74 proc.).

Co Polacy myślą o szczepionce na COVID-19? Są bardzo sceptyczni

Badanych pytano także o to, czy przyjęliby szczepionkę na COVID-19, gdyby pojawiła się na rynku. Trzech na czterech respondentów odpowiedziało twierdząco. Najchętniej zaszczepiliby się Chińczycy (97 proc.), Brazylijczycy i Australijczycy (po 88 proc.). Na drugim biegunie znalazłaby się Rosja (47 proc. respondentów nie przyjęłoby szczepionki na COVID-19), Polska (45 proc.) oraz Węgry (44 proc.).

Respondentów zapytano o powody sceptycyzmu wobec szczepionki na COVID-19. Wśród najczęściej wskazywanych odpowiedzi znalazły się obawy przed skutkami ubocznymi - globalnie tę odpowiedź wskazało 56 proc. respondentów. Patrząc na poszczególne kraje, najwięcej wskazań tego powodu było w Hiszpanii (70 proc.), Szwecji (68 proc.) i Polsce (65 proc.).

Na kolejnych miejscach - w ujęciu globalnym - wśród przyczyn znalazły się: brak wiary w to, że szczepionka będzie skuteczna (29 proc.), niedostrzeganie ryzyka związanego z COVID-19 (19 proc.). 17 proc. badanych wskazało, że w ogóle nie wierzy w sczepienia jako takie. 

Jak dokładnie odpowiedzieli pozostali Polacy, którzy wzięli udział w badaniu? 44 proc. z nich stwierdziło, że nie wierzy w skuteczność szczepionki na COVID-19, 13 proc. nie uważa, że koronawirus im zagraża, 18 proc. Polaków wpisało się natomiast w ruch antyszczepionkowy.

Do tej pory w Polsce wykryto 74 529 zakażeń koronawirusem. 2203 osoby zmarły. Z kolei na świecie odnotowano już łącznie ponad 29 mln przypadków SARS-CoV-2. Zmarło 925 tys. osób.

Zobacz wideo O czym musimy pamiętać, jeśli wybieramy się w podróż publicznym środkiem transportu?