Koronawirus. Litwa zmieniła zasady dla podróżnych z Polski

Osoby, które wjeżdżają na Litwę z Polski, nie muszą już poddawać się obowiązkowej kwarantannie. Nowe przepisy związane z pandemią koronawirusa obowiązują na Litwie od poniedziałku 14 września.

Obowiązek kwarantanny dla osób przyjeżdżających z Polski do Litwy obowiązywał od 10 sierpnia. Przepisy zostały jednak zmienione - litewski rząd zdecydował się podnieść próg, od którego wymagana jest kwarantanna, z 16 do 25 nowych przypadków COVID-19 na 100 tys. mieszkańców danego kraju w ciągu dwóch tygodni. W związku z tym podróżni z Polski nie muszą już poddawać się samoizolacji.

Litwa. Przyjeżdżający muszą zarejestrować się na stronie Narodowego Centrum Ochrony Zdrowia Publicznego 

Polska nie jest jedynym krajem, wobec którego zmieniły się litewskie przepisy. Obowiązek kwarantanny zdjęto także z osób przyjeżdżających na Litwę z Niemiec, Szwecji, Bułgarii, Islandii, Liechtensteinu, Serbii i Kanady. Samoizolacji w dalszym ciągu muszą poddawać się osoby podróżujące z 18 państw Unii Europejskiej (Austria, Belgia, Chorwacja, Czechy, Dania, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Malta, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Słowacja, Węgry i Włochy) i pięciu państw spoza wspólnoty (San Marino, Monako, Andory, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii). Podróżni przyjeżdżający z tych krajów muszą także przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa, który został wykonany nie wcześniej niż 72 godziny przed przybyciem na Litwę - czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Nowością na Litwie jest również to, że od wtorku 15 września każda osoba przekraczająca granicę będzie musiała przekazać swoje dane osobowe do Narodowego Centrum Zdrowia Publicznego drogą elektroniczną. 

Zobacz wideo Uczelnie przygotowują się na nowy rok akademicki. Koronawirus stworzył nowe obszary do badań naukowych
Więcej o: