Kraków. Bazylika jezuitów zamknięta z powodu koronawirusa. Zakażenia wśród zakonników

W Kolegium Księży Jezuitów w Krakowie stwierdzono trzy przypadki zakażenia koronawirusem. W związku z tym świątynię zamknięto, a część osób skierowano na kwarantannę. "Wstępnie ta nadzwyczajna sytuacja będzie trwała do soboty 19 września" - informują duchowni.

Prowadzona przez jezuitów Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ulicy Mikołaja Kopernika 26 w Krakowie od poniedziałku 14 września jest zamknięta dla wiernych - poinformował rektor bazyliki, ks. Wacław Królikowski. Jak dodał, powodem jest wystąpienie wśród duchownych koronawirusa.

Zobacz wideo Uczelnie przygotowują się na nowy rok akademicki. Koronawirus stworzył nowe obszary do badań naukowych

Kraków. Koronawirus w bazylice. Zakażenie wykryto u trzech duchownych

W ostatnią niedzielę w świątyni jeszcze odprawiono msze - sprawowali je jednak duchowni z innych klasztorów z Krakowa. Jak informuje RMF FM, zakażenia wykryto u trzech jezuitów, a osoby, które miały z nimi kontakt, zostały skierowane na kwarantannę. W sprawie toczy się postępowanie epidemiologiczne. Nie czekając na wytyczne sanepidu, duchowni "z troski o wiernych nie czekając na wytyczne Powiatowego Inspektora Sanitarnego podjęli decyzję o zamknięciu świątyni" - na razie do soboty 19 września. 

Wszystkie zamówione msze św. w najbliższych dniach zostaną odprawione według grafiku. Dla chętnych jest możliwość uczestnictwa z pomocą transmisji internetowej: YouTube: bazylikaserca.pl
Wstępnie ta nadzwyczajna sytuacja będzie trwała do soboty 19 września. Natomiast w niedzielę 20 września bazylika zostanie udostępniona dla wiernych, w tym dniu wszystkie eucharystie będą sprawować kapłani spoza kolegium. Jednak mogą być podjęte inne decyzje, wynikające z rozwoju sytuacji epidemiologicznej

- poinformowano w komunikacie na stronie internetowej świątyni.

W ubiegłym tygodniu ognisko koronawirusa wykryto w krakowskim klasztorze sióstr felicjanek. Zakażenie stwierdzono u 46 sióstr, a aż 10 z nich trafiło do szpitala. Koronawirusa w ostatnich dniach wykryto też wśród sióstr ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia w Sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach. U ponad 30 z nich testy na SARS-CoV-2 dały wynik pozytywny.

Więcej o: