Koronawirus w szkołach. Cztery imprezy urodzinowe, dziewięcioro zakażonych i ponad 200 osób na kwarantannie

Dwie szkoły średnie w Gdyni zmagają się z koronawirusem. Łącznie zakażenie SARS-CoV-w stwierdzono u dziewięciorga uczniów. Wszystko przez cztery imprezy z okazji osiemnastych urodzin.
Wszystkie odbywały się w ostatnim tygodniu sierpnia. Licealiści chcieli 'odbić sobie' czas kwarantanny. Z naszych ustaleń wynika, że niektórzy uczniowie świętowali urodziny jeszcze z marca. Skutek tego taki, że sytuacja w dwóch miejskich liceach jest bardzo poważna

- powiedział w rozmowie z tvn24.pl Tomasz Kiliński, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdyni. W VI Liceum Ogólnokształcącym zakażenie koronawirusem wykryto u sześciorga uczniów. Na kwarantannie przebywa 107 uczniów i 19 nauczycieli, a lekcje odbywają się zdalnie. Natomiast w II Liceum Ogólnokształcącym chorych na COVID-19 jest troje uczniów. Domowej izolacji musiało się poddać 66 uczniów i 10 pedagogów. Zdalne zajęcia prowadzone są tam dla dwóch klas.

Codziennie pojawiają się informacje o zakażeniach koronawirusem u uczniów lub pracowników kolejnych placówkach oświatowych. Jak pisaliśmy w piątek na Gazeta.pl, u nauczycielki, która jest zatrudniona we wszystkich sześciu szkołach w gminie Iwierzyce, potwierdzono obecność SARS-CoV-2. Przedstawiciel lokalnych władz poinformował, że w związku z pozytywnym wynikiem testu u kobiety pięć gminnych szkół przeszło w tryb nauczania zdalnego, a szósta działa w modelu hybrydowym.

Czytaj więcej: Iwierzyce. U nauczycielki wykryto koronawirusa. Zamknięto aż pięć szkół

Epidemia koronawirusa w Polsce

W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że testy potwierdziły zakażenie koronawirusem u 594 osób, a z powodu COVID-19 zmarło kolejnych 10 pacjentów. Tym samym ogólna liczba zakażonych wzrosła do 73 047, a bilans ofiar śmiertelnych wynosi już 2 169. Wyleczonych zostało kolejnych 779 Polaków - od początku epidemii jest to już 58 848 osób.

Do tej pory najwięcej zakażeń wykryto w woj. śląskim. Zachorowało tam 21 054 osób. Kolejne pod względem liczby zachorowań są: woj. mazowieckie (10 217) i woj. małopolskie (8 635).

Zobacz wideo Nauczyciel roku 2018: Nie ukryjemy się przed wirusem pod peleryną niewidką