Cytowana przez POLITICO minister spraw socjalnych Hamburga Melanie Leonhard poinformowała, że mimo zniesienia zakazu obowiązywać będą zasady śledzenia ewentualnych źródeł infekcji. Mają one polegać na prowadzeniu listy kontaktów przez osoby świadczące usługi seksualne, a także podejmowaniu się pracy tylko po uprzednim umówieniu się na wizytę.
Po tym, jak w marcu zarządzono masowy lockdown, pracownicy sektora usług seksualnych wyrażali swoje niezadowolenie z powodu zakazu pracy. Uważali, że powinni ponownie móc oferować swoje usługi, ponieważ inne intymne czynności, jak na przykład masaże zostały przywrócone po pierwszym okresie blokady.
Lockdown w niektórych przypadkach doprowadził do ostatecznego ogłoszenia upadłości. Tak było między innymi w przypadku zlokalizowanego w Kolonii, największego domu publicznego w Europie "Pasha".
Lokalne władze poinformowały o zniesieniu zakazu w Dolnej Saksonii, Szlezwiku-Holsztynie, Bremie i Hamburgu. W Nadrenii Północnej-Westfalii z kolei sąd apelacyjny w Münsterze ogłosił, że domy publiczne nie będą już blokowane.
W argumentacji sąd dodał jednak, że biorąc pod uwagę rozluźnienia przez państwo licznych ograniczeń wymagających bliskiego kontaktu fizycznego (np. siłownie), zakaz świadczenia usług seksualnych nie jest już współmierny do zagrożenia. Sędziowie dodali również, że nie jest oczywiste to, czy i w jakim stopniu ryzyko infekcji podczas uprawiania seksu miałoby być większe, niż podczas zgromadzeń liczących maksymalnie 150 uczestników.