Kraków. Koronawirus u sióstr felicjanek. 46 kobiet z pozytywnym wynikiem testu

Jedno z najnowszych ognisk koronawirusa w województwie małopolskim wykryto u sióstr felicjanek w Krakowie. Do tej pory uzyskano ponad 40 pozytywnych wyników testów, z czego 10 kobiet jest hospitalizowanych.

Zakażenie u pierwszych dwóch sióstr potwierdzono pod koniec sierpnia. Od tamtego momentu przebadano łącznie 55 sióstr, z czego 46 uzyskało wynik pozytywny - informuje TVN24 Kraków.

Koronawirus u sióstr felicjanek. Jedna z nich była na rozpoczęciu roku szkolnego

Krakowskie felicjanki nie pracują w placówkach oświatowych, z wyjątkiem jednej, która wzięła udział w rozpoczęciu roku szkolnego w jednym z liceów. Jej obecność na uroczystości spowodowała, że sanepid skierował jedną osobę na kwarantannę, zaś trzy pozostają pod nadzorem epidemiologicznym.

Siostry poinformowały, że w prowadzonym przez nie Przedszkolu Publicznym nr 15 nie doszło do kontaktu z osobami zakażonymi. Dodatkowo od 1 września nie funkcjonuje kuchnia społeczna im. Siostry Samueli przy ul. Smoleńsk 4, gdzie wydawane były obiady dla osób starszych i ubogich.

- W dalszym ciągu trwa dochodzenie epidemiologiczne dotyczące tego ogniska. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna (PSSE) w Krakowie jest w stałym kontakcie z siostrą przełożoną i ustala osoby, które mogły mieć kontakt z zakażonymi - mówiła Dominika Łatak-Glonek, rzeczniczka małopolskiego sanepidu.

Koronawirus w innych placówkach w Małopolsce

Zakażenie koronawirusem potwierdzono również u sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach. Łącznie pozytywny wynik dało w tym przypadku 38 przeprowadzonych testów. 36 kobiet zostało poddanych izolacji, zaś dwie są hospitalizowane.

Coraz lepsza sytuacja ma miejsce w Domu Księży Chorych. Przeprowadzone na początku września powtórne testy diagnostyczne wykazały wynik ujemny u 21 pensjonariuszy i sześciu pracowników. Z tego powodu PSSE skróciła kwarantannę przebywających tam osób.

Zobacz wideo Katarzyna Hall: Szkoła powinna mieć możliwość elastycznego reagowania