Lekarze o zleceniu testu na koronawirusa poprzez teleporadę: My swoim pacjentom wierzymy

Po spotkaniu kierownictwa resortu zdrowia z Kolegium Lekarzy Rodzinnych zdecydowano, że lekarze rodzinni będą mogli zlecać testy na koronawirusa w ramach teleporady. O kryteriach, które muszą być spełnione, aby wysłać pacjenta na test, opowiedział na antenie TVN24 Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych.

- Są ściśle określone kryteria, kryteria, które się ukażą w rozporządzeniu pana ministra. Dzisiaj zostanie to rozporządzenie podpisane i wejdzie w życie lada chwila. Kryteria, które są kryteriami klinicznymi, jak temperatura powyżej 38 stopni, kaszel, duszność, utrata węchu lub smaku. Te kryteria muszą być spełnione, żeby pacjent mógł pójść poprzez teleporadę na test - powiedział w programie "Wstajesz i Wiesz" na antenie TVN24 doktor Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych.

Lekarze rodzinni zlecą test na koronawirusa poprzez teleporadę

Lekarze będą wysyłać pacjentów na test na COVID-19 poprzez aplikację gabinet.gov.pl bądź poprzez skierowanie na punkt poboru drive thru, gdzie pacjent zostanie wpisany do rejestru elektronicznego - przekazał Sutkowski.

- Ten rejestr wyświetla się następnego dnia lekarzowi, pacjent jest informowany możliwie jak najszybciej o wyniku tego testu i dalsze działania zależą oczywiście od stanu klinicznego pacjenta. Czy pacjent wymaga hospitalizacji z powodu pogarszającego się stanu zdrowia do oddziału jednoimiennego, czy do oddziału zakaźnego - dodaje.

Sutkowski wspomniał, że pacjenci zwykle nie śpieszą się ze skorzystaniem z opieki lekarza, dlatego sytuacja kliniczna podlegająca ocenie w czasie teleporady powinna być jasna. - Pacjent zawsze nas może teoretycznie oszukać, ale my swoim pacjentom wierzymy. Poza tym choroba jest nie do odróżnienia nawet po badaniu klinicznym - stwierdza

Sutkowski: Najważniejszą rzecz udało się uzgodnić

W poniedziałek 7 września odbyło się spotkanie przedstawicieli Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce oraz kierownictwa Ministerstwa Zdrowia. Kluczowym punktem rozmowy było miejsce lekarzy rodzinnych w nowej strategii walki z pandemią ogłoszonej przez MZ.

- Najważniejszą rzecz udało się uzgodnić - dużo większą liczbę testów i miejsc, gdzie może być testowany pacjent z COVID-19 oraz to, że na podstawie teleporady będzie możliwość zlecenia testu przez lekarza rodzinnego - powiedział Sutkowski, komentując spotkanie.

Wątpliwości lekarzy rodzinnych wzbudzała możliwość wizyty pacjenta z potencjalnym zakażeniem COVID-19 w przychodzi. - To niepokoiło naszych pacjentów, ale także personel medyczny - przyznał Sutkowski. Dzięki możliwości wysłania na test poprzez teleporadę ryzyko ma być zmniejszone do minimum

Zobacz wideo Uczelnie przygotowują się na nowy rok akademicki. Koronawirus stworzył nowe obszary do badań naukowych