Pinkas: Szczepionka na koronawirusa będzie prawdopodobnie w tym roku. "Prowadzimy działania"

- Prawdopodobnie jeszcze w tym roku na rynku będzie dostępna szczepionka na koronawirusa - przekazał Główny Inspektor Sanitarny, Jarosław Pinkas. Jak dodał, prowadzone są działania, by szczepionka była dostępna dla wszystkich chętnych.

- Wspólnie z Ministerstwem Zdrowia, prowadzimy działania, żeby szczepionka na koronawirusa była dostępna dla tych Polaków, którzy będą chcieli się zaszczepić - powiedział, cytowany przez Polsat News.

Zobacz wideo Uczelnie przygotowują się na nowy rok akademicki. Koronawirus stworzył nowe obszary do badań naukowych

Kiedy szczepionka na koronawirusa? Pinkas: Prawdopodobnie jeszcze w tym roku

Pinkas mówił też o wyzwaniach, które stoją przed służbą zdrowia i sanepidem przed nadchodzącym sezonem grypowym.

To rok szczególny, w którym powinniśmy pamiętać, żebyśmy byli zaszczepieni na grypę i być może w przyszłości powinniśmy zaszczepić się na COVID, jeżeli będziemy mieli dostępną szczepionkę, a wygląda na to, że jeszcze w tym roku prawdopodobnie będzie dostępna na rynku

- powiedział szef GIS.

Jak dodał, największym wyzwaniem będzie ryzyko tzw. kumulacji zagrożeń. - Boimy się, żeby wirus grypy nie spotkał się z wirusem SARS-CoV-2, żeby nie było problemów diagnostycznych - podkreślił na konferencji prasowej. Jak dodał, do odpowiedzialności całego społeczeństwa należy dbanie o osoby bliskie, zwłaszcza te z grup ryzyka.

Więcej o: