Koronawirus. Zacieśnia się pętla wokół Polski. Rekordy zakażeń w Czechach, na Słowacji, Węgrzech i Ukrainie

Choć w większości krajów obostrzenia związane z pandemią zostały złagodzone, w ostatnim czasie liczba zakażeń - szczególnie w Europie - istotnie wzrasta. 4 września o rekordowych przyrostach osób zakażonych koronawirusem poinformowały cztery państwa leżące w naszym regionie: Czechy, Słowacja, Węgry oraz Ukraina.

Słowacja. Liczba przypadków koronawirusa rośnie od lipca

Ministerstwo zdrowia Słowacji poinformowało w piątek o rekordowym przyroście zakażeń nowym koronawirusem w ciągu doby. W czwartek testy potwierdziły 137 przypadków SARS-CoV-2. Od marca stwierdzono w kraju 37 zgonów na Covid-19.

Słowacja, gdzie mieszka ok. 5,5 mln osób, miała do niedawna niewielki przyrost zachorowań. Liczba przypadków zaczęła rosnąć w lipcu, a następnie w sierpniu, gdy kilkakrotnie notowano ponad 100 zakażeń w ciągu doby.

Szef służb sanitarnych Jan Mikas zapowiadał, że początek września, czyli okres powrotów z wakacji i początek nowego roku szkolnego, mogą się odbić na statystykach zakażeń i zachorowań. Aktualnie w kraju jest 1570 aktywnych przypadków, co również jest rekordową liczbą. W szpitalach przebywa 70 pacjentów z potwierdzonym zachorowaniem na Covid-19, w tym sześć osób wymaga intensywnej opieki medyczne.

Zgodnie z zarządzeniami służb sanitarnych pracodawcy są zobowiązani do egzekwowania od pracowników przestrzegania kwarantanny, a u osób, którym nakazano przeprowadzenie testów, także spełnienie tego obowiązku. Osoby nieprzedkładające stosownych zaświadczeń, nie mogą podejmować pracy. Restrykcje dotykają także uczniów. Co najmniej do 14 września w szkołach obowiązkowe są maseczki.

Zobacz wideo Maseczki ochronne - nie popełniaj tych błędów

Czechy. Trzeci dzień z rzędu z rekordem zakażeń

O trzecim dniu z rzędu z rekordowym wzrostem zakażeń SARS-CoV-2 w Czechach poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia - poprzedniego dnia zanotowano 680 nowych przypadków. Łącznie od początku pandemii pozytywne testy miało prawie 26,5 tys. badanych. Od 1 marca zmarło 426 osób.

Aktualnie zakażonych jest prawie 7,2 tys. osób, co także jest najwyższym wskaźnikiem od początku epidemii. Według najnowszych danych ministerstwa hospitalizowanych jest 172 pacjentów, w tym 40 w ciężkim stanie. Agencja CTK podła, że Czechy mają obecnie najwyższy (w przeliczeniu na liczbę mieszkańców) wskaźnik zakażeń SARS-CoV-2 spośród państw regionu.

Największy przyrost zachorowań wciąż występuje w Hodoninie na południu Moraw. Na 100 tys. mieszkańców w ciągu tygodnia zanotowano 64 przypadki. Ponad 50 ma także Praga.

Ministerstwo Zdrowia ma opublikować w piątek zaktualizowaną mapę powiatów, wskazującą na ryzyko związane z rozprzestrzenianiem się nowego koronawirusa. Na jej podstawie regionalne władze sanitarno-epidemiczne będą mogły na swoim terenie podejmować decyzje o ewentualnym zaostrzeniu rygorów sanitarnych, na przykład związanych z obowiązkiem noszenia maseczek.

Przed tygodniem najpoważniejsza sytuacja epidemiczna była w Pradze, która na mapie zagrożeń oznaczona została kolorem żółtym (drugim spośród trzech oznaczających poziomy ryzyka), ale służby sanitarne nie zdecydowały o dodatkowych ograniczeniach.

Od 1 września obowiązek noszenia maseczek dotyczy środków komunikacji publicznej, szpitali, aptek i ośrodków pomocy społecznej, a także urzędów. Nie dotyczy m.in. szkół.

Węgry. Ogniska zakażeń to m.in. obozy, lokale rozrywkowe i śluby

Kolejny rekordowy przyrost zakażeń koronawirusem zanotowały Węgry: w ciągu ostatniej doby stwierdzono 459 nowych infekcji – wynika z danych opublikowanych w piątek na rządowej stronie poświęconej pandemii koronawirusa. Zmarła też 82-letnia kobieta chora na Covid-19, zwiększając liczbę ofiar śmiertelnych tej choroby na Węgrzech do 621.

Do tej pory na Węgrzech wykryto 7382 zakażenia koronawirusem. Prawie 4 tys. osób już wyzdrowiało. Liczba aktywnych zakażeń wzrosła do 2817. Zwiększyła się też liczba chorych wymagających opieki szpitalnej – obecnie jest ich 120, z czego ośmioro oddycha przy pomocy respiratora.

Kierowniczka Oddziału Chorób Zakaźnych Narodowego Centrum Zdrowia (NNK) Agnes Galgoczi poinformowała w piątek w telewizji M1, że o ile w pierwszej fali zakażeń średnia wieku osób zainfekowanych wynosiła 67 lat, to teraz spadła do 26 lat. Jak podkreśliła, ogniskami zakażeń są teraz miejsca uczęszczane głównie przez młodych ludzi: obozy, lokale rozrywkowe i śluby. Dodała, że z tego powodu obciążenie systemu opieki zdrowotnej było wiosną znacznie wyższe niż obecnie.

Ukraina. Najwięcej zakażeń od początku pandemii

Na Ukrainie poprzedniego dnia potwierdzono 2723 zakażenia koronawirusem, 51 chorych na Covid-19 zmarło, a 937 wyzdrowiało - przekazał w piątek ukraiński minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. To najwięcej infekcji wykrytych jednego dnia od początku pandemii.

Minister zwrócił uwagę, że minionej doby hospitalizowano rekordową liczbę zakażonych - 532 osoby.

Poprzednio o najwyższym dobowym bilansie zakażeń (2495) poinformowano w środę.

W czwartek przeprowadzono na Ukrainie ok. 50 tys. testów na obecność koronawirusa w organizmie, a najwięcej infekcji wykryto w obwodzie charkowskim (371) i w Kijowie (319).

Łącznie na Ukrainie zakażenie koronawirusem potwierdzono u 130 951 osób, zmarło od początku pandemii 2761 chorych na Covid-19, a wyzdrowiało 60 613 pacjentów. W kraju jest 67 577 aktywnych przypadków.

W ubiegłym tygodniu ukraiński rząd przedłużył w kraju tzw. kwarantannę adaptacyjną do 31 października oraz wprowadził tymczasowy zakaz wjazdu dla obcokrajowców, który obowiązuje od 28 sierpnia do 28 września.

***

Piotr Górecki (PAP), Małgorzata Wyrzykowska (PAP), Natalia Dziurdzińska (PAP)

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: