Pół roku od początku epidemii w Polsce. Szef GIS: Nie odnotowano żadnych zgonów wśród dzieci

W piątek 4 września odbyła się Rada Gabinetowa w sprawie epidemii koronawirusa dotycząca przygotowań do jesiennej walki z COVID-19. Na spotkaniu przemawiał między innymi szef GIS, który podał dane epidemiologiczne po pół roku epidemii SARS-CoV-2 w Polsce.

Główny Inspektor Sanitarny poinformował, że do 3 września w Polsce odnotowano 69 129 przypadków zakażeń koronawirusem. 47 proc. z zakażonych to kobiety, a 7,6 proc. to dzieci. - To niezwykle ważne, że liczba zakażonych dzieci jest naprawdę niska. Dzięki temu mogliśmy podjąć racjonalną decyzję dotyczącą powrotu dzieci do szkół - kontynuował Jarosław Pinkas.

Jarosław Pinkas podał dane po pół roku epidemii koronawirusa w Polsce

Dalej szef GIS mówił o sytuacji na Śląsku, ofiarach śmiertelnych i ogniskach COVID-19 w Polsce. - Najwięcej przypadków odnotowano do tej pory na Śląsku - 21 tysięcy. Od dwóch tygodni sytuacja w tym województwie jest stabilna, a liczby nowych zakażonych systematycznie spadają. Wszystko to dzięki masowej akcji badań przesiewowych i morderczej pracy inspekcji sanitarnej - mówił dalej.

Do 3 września z powodu zakażenia SARS-CoV-2 w Polsce zmarło 2 092 osób. 46 proc. ofiar to kobiety. Najmłodsza osoba, która zmarła w wyniku COVID-19 miała 18-lat. Najstarszą ofiarą w Polsce jest 99-latek. Średnia wieku ofiar wynosi 75,7 lat. Jarosław Pinkas podkreślił, że nie odnotowano żadnych zgonów wśród dzieci. 

Zobacz wideo Uczelnie przygotowują się na nowy rok akademicki. Koronawirus stworzył nowe obszary do badań naukowych

Epidemia w Polsce ma charakter ogniskowy. Jesteśmy na 16. miejscu w Europie pod względem liczby zakażeń

- Epidemia ma charakter ogniskowy, obecnie dominują one w zakładach pracy i imprezach zorganizowanych, zwłaszcza rodzinnych. Szczególnie przodują w tym wesela - powiedział szef GIS. Wcześniej instytucja ta wydała rekomendacje, by zmniejszyć liczbę gości do 50 osób oraz rejestracji weselników. 

Jarosław Pinkas na koniec powiedział, że Polska plasuje się na 16. miejscu w Europie pod względem liczby zakażeń. Najwięcej zachorowań diagnozuje się obecnie w Hiszpanii, Francji i na Malce. GIS ma również kilka prognoz, które pokazują, że dostęp do opieki zdrowotnej i respiratorów w Polsce (nawet przy zaostrzeniu epidemii koronawirusa) nie jest zagrożony. 

- Państwowa inspekcja sanitarna od 15 lat nie miała żadnej podwyżki. To obecny rząd doprowadził do tego, ze wzrosły morale. W styczniu pracownicy dostali podwyżki, które pokazały im, że są doceniani. Pracujemy 7 dni tygodniu przez 365 dni w roku - zakończył przemówienie szef GIS.

Więcej o: