Szef GIS Jarosław Pinkas o powrocie dzieci do szkół: Ryzyko musiało być podjęte

Główny Inspektor Sanitarny pytany był o powrót dzieci do stacjonarnych zajęć na rok szkolny 2020/2021. Jarosław Pinkas powiedział, że to była dobra decyzja. Dodatkowo bardzo mało szkół zdecydowało się zawnioskować do sanepidu o możliwość prowadzenia zajęć w trybie hybrydowym lub całkowicie zdalnym.

Jarosław Pinkas w rozmowie w TVN24 poinformował, że do czwartku 3 września z wnioskiem o prowadzenie zajęć niestacjonarnych do sanepidu zgłosiło się około 300 placówek edukacyjnych. - Myślę, że na 26 tysięcy szkół to jest jednak bardzo, bardzo mało. Zobaczymy jaki będzie trend - dodał Główny Inspektor Sanitarny. Na razie tylko 50 szkół w Polsce prowadzi naukę hybrydową lub zdalną.

Jarosław Pinkas: Muszę podejmować pewne ryzyko, ale myślę, że ryzyko jest coraz mniejsze

Pinkas pytany był również o to, czy nie było wątpliwości co do otwarcia szkół we wrześniu. - Zawsze mam dylematy, wiem, że muszę podejmować pewne ryzyko, ale myślę, że ryzyko jest coraz mniejsze, wtedy, gdy posługujemy się twardymi danymi i mamy informacje z innych krajów. (...) Jeśli rzeczywiście inspekcja sanitarna zaopiniuje, że trzeba zmienić sposób nauki, to będziemy to robić. To ryzyko musiało być podjęte - odpowiedział.

Główny Inspektor Sanitarny zauważył też, że nauka zdalna nie jest modelem, który służy dzieciom - zwłaszcza w rozwoju ich kompetencji społecznych. Według niego wprowadzenie na stałe takiego trybu nauczania może nieść "straty społeczne i edukacyjne, które będą nie do odrobienia".

Zobacz wideo Katarzyna Hall: Szkoła powinna mieć możliwość elastycznego reagowania

Jarosław Pinkas prosił też, by nie bagatelizować koronawirusa nawet jeśli większość zakażonych nie ma żadnych objawów. W piątkowej rozmowie w radiu ZET Główny Inspektor Sanitarny apelował też, by zaszczepić się w tym roku na grypę. - Do tej pory szczepiło się 4,6 proc. Polaków. To niezwykle mało. W porównaniu do Wielkiej Brytanii, gdzie szczepi się 60 proc. Brytyjczyków jest to ogromna przepaść - skomentował szef GIS.

Więcej o: