Koronawirus. Ponad 7 tys. nowych zakażeń we Francji. Najwięcej od marca. Coraz gorsza sytuacja w Turcji

Francuskie ministerstwo zdrowia podało w piątek, że w ciągu ostatnich 24 godzin w kraju zdiagnozowano 7379 przypadków koronawirusa. Dotychczas tylko raz, 30 marca, dobowy wzrost liczby zakażeń był wyższy - wyniósł wówczas 7578. Na COVID-19 zmarło kolejnych 20 osób.

Łączna liczba zakażonych SARS-CoV-2 we Francji wzrosła do 267 077. Bilans ofiar śmiertelnych wynosi 30 596. W szpitalach na COVID-19 leczonych jest 4535 pacjentów, w tym 387 na oddziałach intensywnej terapii. Generalna Dyrekcja Zdrowia poinformowała, że tempo rozprzestrzeniania się koronawirusa rośnie bardzo szybko. W czwartek przybyło 6111 zakażeń, a w środę - 5429. Od wielu dni dobowy wzrost infekcji przekracza 4 tys.

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że rząd robi wszystko, co w jego mocy, "aby uniknąć kolejnego zamrożenia gospodarki i kwarantanny". Nauczyliśmy się wystarczająco wiele, by wiedzieć, że niczego nie można wykluczyć. Ale robimy wszystko, by temu zapobiec" - dodał. W dużych miastach obowiązuje obecnie we Francji nakaz noszenia masek na ulicy. Maski są też obowiązkowe w miejscu pracy.

Koronawirus. Najwięcej zgonów w Turcji od maja

Jak informuje agencja Reutera, w ciągu ostatnich 24 godzin wskutek koronawirusa zmarło 36 osób. To najwyższa dobowa liczba zgonów od połowy maja. Dzienna liczba zakażeń wyniosła natomiast 1517. Takich statystyk nie odnotowano od połowy czerwca. Łącznie w Turcji stwierdzono 265 515 przypadków zachorowań na COVID-19. Całkowita liczba ofiar śmiertelnych w tym kraju wynosi 6 245

Węgry zamykają granice

Od pierwszego września zagraniczni obywatele nie będą mogli wjechać na Węgry - ogłosił szef kancelarii premiera Gergely Gulyas. Na konferencji prasowej mówił o tym, że największym zagrożeniem epidemiologicznym nadal jest sprowadzenie wirusa z zagranicy. Gulyas powiedział, że celem obecnych obostrzeń jest ochrona zdrowia Węgrów, gospodarki narodowej, zachowanie miejsc pracy oraz zapewnienie bezpiecznego rozpoczęcia roku szkolnego. W ciągu ostatniej doby stwierdzono tam 132 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Jest to druga najwyższa dzienna liczba od momentu wybuchu pandemii. Dotychczas w tym kraju wykryto 5511 zakażeń, zmarło 614 osób, a 3759 pacjentów wyzdrowiało.

Koronawirus: aktualne zalecenia i informacje na gov.pl

Zobacz wideo O czym musimy pamiętać, jeśli wybieramy się w podróż publicznym środkiem transportu?

***

W poniedziałek 31 sierpnia już po godz. 7:00 rano czekamy na Was w Poranku "Szkoła w czasie pandemii" na Gazeta.pl. Wraz z dziennikarzami radia TOK FM i redakcji Wyborcza.pl będziemy rozmawiać m.in. z ekspertami, nauczycielami i dyrektorami szkół o tym, czy Polska jest odpowiednio przygotowana na powrót uczniów do placówek od 1 września.

Więcej o: