Marek Posobkiewicz: Na jesieni może być kilka tysięcy przypadków koronawirusa dziennie

Według głównego inspektora sanitarnego MSWiA Marka Posobkiewicza powinniśmy się liczyć z tym, że "pandemia zakończy się wtedy, kiedy będzie kilkadziesiąt procent społeczeństwa po kontakcie z wirusem". Jak dodał, na jesieni możemy spodziewać się znacznego przyrostu dziennych przypadków zakażeń koronawirusem.

- Myślę, że na jesieni tych przypadków może być nawet kilka tysięcy dziennie i to nie będzie niczym nadzwyczajnym, ponieważ koronawirus - podobnie jak inne infekcje dróg oddechowych - charakteryzuje się sezonowością - powiedział w RMF FM Marek Posobkiewicz, główny inspektor sanitarny MSWiA

Epidemia koronawirusa. Ekspert o tysiącach przypadków dziennie jesienią

Według Posobkiewicza trzeba liczyć się z tym, że "pandemia zakończy się wtedy, kiedy będzie kilkadziesiąt procent społeczeństwa po kontakcie z wirusem". Jak podkreślił wówczas nie będzie "wektorów", czyli osób, które "jeszcze nie chorowały bądź nie były zakażone, które zakażają się i dalej tego wirusa 'sprzedają' kolejnym osobom".

Zobacz wideo W przyłbicy albo maseczce do szkoły? MEN: Zastanawiamy się nad wprowadzeniem nakazu w przestrzeniach wspólnych

Posobkiewicz wypowiedział się też na temat przyszłych szczepionek. Jak stwierdził, zaszczepić powinny się przede wszystkim osoby starsze, z obniżoną odpornością i dzieci. - Ale tak naprawdę zaszczepią się osoby wrażliwe. I wszyscy mądrzy - powiedział. - Wszyscy możemy mieć nadzieję, że ta szczepionka jak szybciej się pojawi, ale musimy pamiętać o tym, że oprócz zakończenia wszystkich cykli badań - podkreślił. 

Więcej o: