Koronawirus w Portugalii. Rząd szykuje się na nowy rok szkolny. Od połowy września nowe restrykcje w całym kraju

Od połowy września w Portugalii zostaną wprowadzone nowe zasady reżimu sanitarnego - poinformował portugalski rząd. Zmiany związane są z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, planowanym na połowę września. Nowe restrykcje będą obowiązywać na terenie całego kraju.

Mariana Vieira da Silva, rzeczniczka rządu, poinformowała na konferencji prasowej, że szczegóły nowych obostrzeń zostaną ogłoszone na początku września. Wówczas na terenie całego kraju zacznie obowiązywać tzw. stan kontyngencji.

Portugalia. Od połowy września nowe restrykcje w całym kraju

W tej chwili jedynym regionem w Portugalii w stanie kontyngencji jest aglomeracja Lizbony. Na tym terenie ograniczono funkcjonowanie nocnych klubów i barów. Zgromadzenia publiczne są ograniczone do 10 osób. W pozostałej części kraju obowiązuje alert epidemiologiczny, który wiąże się z łagodniejszymi restrykcjami.

Wprowadzenie stanu kontyngencji ma być działaniem prewencyjnym, przygotowującym kraj na wzrost liczby zakażeń na początku jesieni. - Nowe rozwiązania zostaną wypracowane na przestrzeni kilku następnych dni i zaprezentowane opinii publicznej po spotkaniu pomiędzy ekspertami i osobami decyzyjnymi - wyjaśnia cytowana przez Agencję Reutera Mariana Vieira da Silva.

Od początku tygodnia w Portugalii można zaobserwować wyraźny wzrost nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2. 24 sierpnia potwierdzono 145 przypadków, a trzy dni później niemal 400. W Portugalii stwierdzono już 56 676 zakażeń koronawirusem. Zmarło 1809 osób.

Zobacz wideo Powódź błyskawiczna w Afganistanie. Co najmniej 100 osób zginęło, a 300 zostało rannych
Więcej o: