Lekcje w szkołach podstawowych w Sławnie nie zaczną się 1 września. "Dyrektorzy nie złamali prawa"

W dwóch szkołach podstawowych w Sławnie lekcja rozpoczną się dopiero 7 września - poinformował Urząd Miasta. Wszystko "ze względu na zagrożenie epidemiologiczne związane z powrotem dzieci z wakacji".

Na stronie magistratu w Sławnie (woj. zachodniopomorskie) pojawiła się informacja dotycząca rozpoczęcia zajęć dydaktycznych w dwóch szkołach podstawowych. We wtorek 1 wrześnie odbędą się wyłącznie spotkania organizacyjne dla uczniów. Lekcje natomiast zaczną się w poniedziałek 7 września. Decyzja, jak czytamy w komunikacje, spowodowana jest "zagrożeniem epidemiologicznym związanym z powrotem dzieci z wakacji" oraz tym, że wielu mieszkańców Sławna "pracowało podczas sezonu letniego w miejscowościach nadmorskich".

Dyrektorzy mają do tego prawo

Jak podaje portal tvn24.pl, zachodniopomorski wicekurator oświaty Bogusław Ogorzałek poinformował, że - zgodznie z rozporządzeniem o organizacji roku szkolnego - dyrektorzy szkół mają do dyspozycji osiem dni, które mogą ogłosić jako dni wolne od lekcji. Tym samym nie muszą powiadamiać ani kuratorium, ani sanepidu o swojej decyzji. Ogorzałek podkreślił, że dyrektorzy nie złamali prawa, a "znaleźli takie wyjście".

Nauka zdalna "tylko w wyjątkowych sytuacjach"

Jak poinformowało Ministerstwo Edukacji uczniowie od 1 września wrócą do nauki w szkołach, jednak dyrektorzy, w wyjątkowych sytuacjach, będą mogli przenieść naukę w części lub w całości do trybu zdalnego. Dodatkowe obostrzenia będą obowiązywały w powiatach "żółtych" i "czerwonych".- Tam, gdzie nie ma większego zagrożenia epidemicznego, według nas nie ma potrzeby obowiązkowego zakładania maseczek - mówił w niedzielę szef resortu Dariusz Piontkowski. Jednak w środę polityk poinformował, że rozważane jest wprowadzenie obowiązku zakrywania nosa i ust w przestrzeniach wspólnych szkół. Decyzja będzie znana w czwartek lub piątek.

Do decyzji Ministerstwa Edukacji odniósł się Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. Samorządowiec poinformował, że "Główny Inspektorat Sanitarny nakazał lokalnym Sanepidom wydawanie pozwolenia na naukę zdalną lub mieszaną tylko w wyjątkowych sytuacjach". W Sosnowcu zgodę na czasową zmianę sposobu nauczania otrzymała tylko jedna szkoła.

Szkoda, że Główny Inspektorat Sanitarny ogranicza się jedynie do kolejnej aktualizacji na swojej stronie w sprawie wytycznych dla placówek oświatowych, często dezorganizując w ten sposób przygotowania samorządów. Żałuje, że GIS nie wziął pod uwagę opinii ekspertów, Związku Miast Polskich oraz Unii Metropolii Polskich

- napisał na Facebooku.

Czytaj więcej: Piontkowski: w czwartek lub w piątek decyzja o obowiązkowych maseczkach w szkołach

W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 729 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i 17 zgonach spowodowanych COVID-19. Od początku epidemii w Polsce stwierdzono zakażenie u 63 802 osób. Zmarło 1 994 chorych. Wyzdrowiały 42 784 osoby.

Więcej o: