Częstochowa. Koronawirus wśród pielgrzymów. 175 osób na kwarantannie

Wśród uczestników 38. Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę wykryto koronawirusa. Jedna osoba jest zakażona, a 175 skierowano na kwarantannę.

Informacje o zakażonym uczestniku pielgrzymki na Jasną Górę opublikowało Radio Kraków. Osoba, u której potwierdzono obecność wirusa SARS-CoV-2 to mieszkaniec Bobowej, który szedł z pielgrzymami w grupie numer 14, której patronem jest św. Świerad. Wszystkie osoby, które brały udział w pielgrzymce razem z nim, zostały skierowane na kwarantannę. Łącznie jest to 175 osób.

Pielgrzymka na Jasną Górę była "sztafetowa", ale to nie pomogło

38. Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę zakończyła się we wtorek 25 sierpnia. Aby zminimalizować ryzyko zakażenia wśród uczestników, miała ona charakter "sztafetowy". Zabieg ten nie pomógł jednak w uniknięciu rozprzestrzenienia się wirusa. Ze względu na zachorowanie wykryte wśród pielgrzymów, odwołano wyjazd grupy na Jasną Górę, gdzie miała ona uczestniczyć w uroczystym wejściu do częstochowskiego sanktuarium.

Zobacz wideo O czym musimy pamiętać, jeśli wybieramy się w podróż publicznym środkiem transportu?

Władze Częstochowy apelowały do ministra zdrowia o regulacje dotyczące pielgrzymek

11 sierpnia informowaliśmy, że wiceprezydent Częstochowy Ryszard Stefaniak napisał list skierowany do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i Głównego Inspektora Sanitarnego Jarosława Pinkasa, prosząc o wydanie nowych regulacji dotyczących pielgrzymek, a w szczególności tych spośród nich, w których biorą udział mieszkańcy powiatów "żółtych" i "czerwonych".

- Nasze obawy budzi fakt, że osoby przybywające do Częstochowy z rejonów o najwyższym wzroście zakażeń koronawirusem mogą stać się źródłem powstania ognisk w naszym mieście - skomentował Ryszard Stefaniak

Więcej o: