Koronawirus. Nowe wytyczne WHO: Dzieci w wieku 12 lat i starsze powinny nosić maseczki

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) wydały nowe wytyczne dotyczące noszenia maseczek ochronnych przez dzieci. Eksperci organizacji podkreślają, że dzieci w wieku 12 lat i starsze powinny zasłaniać nos i usta.

Nowe zalecenia WHO pojawiły się na stronie internetowej organizacji. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby dzieci w wieku 12 lat i starsze nosiły maseczki w tych samych okolicznościach, co dorośli. W przypadku dzieci w wieku od 6 do 11 lat, noszenie maseczek uzależnione jest od wielu różnorodnych czynników.

Nowe wytyczne WHO. Kiedy dzieci powinny nosić maseczki?

WHO i UNICEF zaznaczają, że noszenie maseczek przez dzieci w wieku od 6 do 11 lat powinno być uzależnione m.in. od poziomu transmisji koronawirusa w okolicy zamieszkania dziecka, od umiejętności dziecka do prawidłowego korzystania z maseczki oraz od dostępności maseczek.

Eksperci podkreślają również, że noszenie maseczek przez dzieci powinno odbywać się zawsze pod nadzorem osoby dorosłej. Dzięki temu, dziecko będzie miało gwarancję noszenia maseczki w sposób prawidłowy i bezpieczny.

Pod uwagę powinno się również wziąć potencjalny wpływ noszenia maseczki na rozwój psychospołeczny dziecka oraz jego kontakty z osobami z grup wysokiego ryzyka np. osobami starszymi oraz cierpiącymi na przewlekłe choroby.

Koronawirus. Dzieci w wieku 12 lat i starsze powinny nosić maseczki.

WHO zaleca, aby dzieci w wieku 12 lat i starsze nosiły maseczki w takich samych okolicznościach, jak osoby dorosłe. W szczególności dotyczy to sytuacji, kiedy nie ma możliwości zachowania dystansu społecznego wynoszącego 1 metr odległości od innych osób. Badania wskazują na to, że starsze dzieci odgrywają większą rolę w przenoszeniu koronawirusa niż młodsze - poinformowało WHO. Jednak w celu całkowitego zrozumienia roli dzieci w transmisji SARS-CoV-2, potrzebne są dodatkowe dane.

WHO i UNICEF podkreślają, że dzieci w wieku 5 lata i młodsze nie powinny nosić maseczek. Jedyną sytuacją, w której tak młode dziecko powinno zasłaniać nos i usta jest wizyta u osoby, u której potwierdzono zakażenie SARS-CoV-2.

Zobacz wideo Pandemia trwa, a wakacje się kończą. Uczniowie mają wrócić do szkół
Więcej o: