Koronawirus w Polsce: 581 nowych przypadków w niedzielę. Pomorze wysoko w czołówce zakażeń

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę o 581 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia SARS-CoV-2. Na trzecim miejscu pod tym względem znalazło się województwo pomorskie - powiat pucki trafił kilka dni temu na listę obserwacyjną, z możliwością przywrócenia części obostrzeń. Łącznie od początku epidemii koronawirusa w Polsce odnotowano 61 762 zakażeń.

"Mamy 581 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia" - podał resort zdrowia w niedzielę rano. W żadnym z województw liczba zakażeń w ciągu doby nie przekroczyła 100, jednocześnie w czołówce znalazło się województwo pomorskie.

Ministerstwo Zdrowia: 581 przypadków koronawirusa w niedzielę

Zgodnie z komunikatem, najwięcej przypadków stwierdzono w województwach małopolskim (98) i śląskim (97). Na trzecim miejscu znalazło się województwo pomorskie (86), dalej są: łódzkie (67), mazowieckie (49), wielkopolskie (46), podkarpackie (45), warmińsko-mazurskie (25), dolnośląskie (24), lubelskie (12), świętokrzyskie (8), kujawsko-pomorskie (6), podlaskie (6), opolskie (5), lubuskie (4) i zachodniopomorskie (3).

Ministerstwo Zdrowia poinformowało też o śmierci czterech zakażonych osób, to 61-letnia kobieta, która zmarła w Tychach, 91-latek z Gdańska oraz 93-latek i 80-latek z Warszawy. Wszystkie te osoby miały choroby współistniejące. W ciągu minionej doby wyzdrowiało 522 pacjentów. 

Wcześniej dwa dni z rekordami 

W niedzielę wykrytych przypadków jest wyraźnie mniej, niż w ostatnich dniach. W piątek stwierdzono ich aż 903, najwięcej od początku epidemii w Polsce, a w sobotę niewiele mniej, bo 900. W niedzielę resort zdrowia poinformował, że w ciągu doby wykonano ponad 19,6 tys. testów na koronawirusa, w sobotę 25,7 tys., a w piątek 29,6 tys. 

Liczba zakażonych koronawirusem od początku epidemii w Polsce to już 61 762, zmarło 1955 osób, a wyleczono 42 183 chorych.

W czwartek resort zdrowia zaktualizował listę powiatów objętych czerwoną i żółtą strefą, w których obowiązują większe obostrzenia dotyczące zachowań w przestrzeni publicznej. Ta aktualizacja obowiązuje od soboty 22 sierpnia. Obecnie siedem powiatów jest w strefie czerwonej: nowosądecki, miasto Nowy Sącz, nowotarski, wieluński, rybnicki, miasto Rybnik i lipski. Natomiast 12 powiatów jest w strefie żółtej, gdzie obostrzenia są łagodniejsze. Są to powiaty: tatrzański, jarosławski, przemyski, pszczyński, ostrzeszowski, ostrowski, pajęczański, łowicki, radziejowski oraz miasta: Ruda Śląska, Biała Podlaska i Żory.

Na liście ostrzegawczej znalazł się między innymi powiat pucki z województwa pomorskiego. Ostrzeżenia wydano też powiatom: otwockiemu, wołomińskiemu i starogardzkiemu a także miastom Kraków, Katowice i Koszalin.