Czechy i Ukraina z rekordem, w Niemczech najwięcej zakażeń od kwietnia. Koronawirus uderza w Europie

Wakacyjny wzrost zakażeń wirusem SARS-CoV-2 dotyka dużej części Europy. Kolejne państwa odnowują swoje dzienne rekordy nowych przypadków, wśród nich Czechy i Ukraina. W Niemczech w ciągu doby zanotowano ponad 2000 zakażeń.

Nowy koronawirus nie dość, że nie przemija, to jeszcze od tygodni się nasila. W wielu krajach dzienny przyrost zakażeń jest większy niż na początku pandemii. Tak było w Polsce, gdzie w piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 903 przypadkach, w sobotę było ich niewiele mniej, bo 900

Koronawirus. Rekordy zakażeń w Europie

Nie tylko w Polsce odnotowujemy rekordy. W Czechach w ciągu ostatniej doby potwierdzono 506 nowych przypadków koronawirusa. To największy dzienny wzrost zakażeń patogenem od początku epidemii. Liczba infekcji po raz pierwszy przekroczyła 500. Poprzedni dzienny rekord miał miejsce 27 marca i było to znacznie mniej przypadków niż dziś, bo 377. Łącznie w tym kraju stwierdzono 21 551 zakażeń. Zmarło 411 osób, a aktualnie hospitalizowanych jest 108 osób, z czego 22 na oddziałach intensywnej terapii. Wyleczono ponad 16 tysięcy osób, a aktywnych przypadków w tym kraju jest nieco ponad 5 tysięcy.

Zobacz wideo Pandemia trwa, a wakacje się kończą. Uczniowie mają wrócić do szkół

Także ukraiński resort zdrowia zaraportował dzienny rekord nowych przypadków - 2328. To aż o 200 więcej od poprzedniego rekordu sprzed zaledwie dwóch dni. W ciągu minionej doby zmarło tam 40 zakażonych osób. Niemcy w sobotę poinformowały o ponad 2000 nowych, potwierdzonych przypadków. To rekordowa liczba, jeśli wziąć pod uwagę dane od końca kwietnia. Wirus pojawił się też w 41 berlińskich szkołach. W tym tygodniu swoje rekordy odnotowały także Francja i Hiszpania. 

Polska rozszerzy zakaz międzylądowania

Epidemia przybiera na sile także w niektórych państwach południowej Europy, które są popularnym celem wyjazdów wakacyjnych. Tak od tygodni dzieje się w Hiszpanii, od pewnego czasu także w Chorwacji. Wracają lokalne ostrzeżenia, a poszczególne państwa umieszczają dotknięte wzrostem zakażeń regiony na zestawieniach obszarów z podwyższonym ryzykiem

Polski rząd chce rozszerzyć zakaz międzylądowania samolotów na 63 z obecnych 44 państw. Nowa lista ma zacząć obowiązywać od 26 sierpnia i znajdą się na niej m.in. Hiszpania i Belgia. 

Pandemia mniej śmiertelna?

Pewnym pocieszeniem może być to, że pandemia wydaje się być mniej śmiertelna - przynajmniej na razie. Z jednej strony, mogą za to odpowiadać mutacje wirusa, z drugiej, coraz częściej chorują teraz ludzie młodzi i w średnim wieku, którzy mają wyższą odporność i są w lepszym ogólnym stanie zdrowia niż najstarsi. "Lepszy dostęp do testów może być głównym powodem, zwłaszcza że ludzie stają się bardziej świadomi objawów" - mówi z kolei John Ford, wykładowca zdrowia publicznego na Uniwersytecie w Cambridge, cytowany przez portal Bloomberg

Prawie 800 tysięcy zmarłych na świecie

Liczba wszystkich przypadków zakażeń koronawirusem na świecie to już blisko 23 miliony, a śmierci zakażonych 799 tysięcy - informują naukowcy amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa. Najgorzej jest w Amerykach Północnej i Południowej. W Stanach Zjednoczonych zmarło 179 tysięcy osób, w Brazylii 113 tysięcy, a w Meksyku 59 tysięcy. W Indiach, gdzie wirus obecnie roznosi się najszybciej, jest już 56 tysięcy ofiar śmiertelnych oraz niemal 3 miliony zakażeń.

Więcej o: