Włochy i Hiszpania. Drastycznie spadł średni wiek osób zakażonych SARS-CoV-2. "Wehikuł dla koronawirusa"

Na początku zakażenia koronawirusem dotyczyły głównie osób starszych i chorych. Teraz naukowcy z Hiszpanii i Włoch obserwują drastyczne obniżenie średniego wieku pacjentów pozytywnie diagnozowanych na COVID-19. Wynosi on 35 lat we Włoszech i 36 lat w Hiszpanii.
Zobacz wideo Mimo pandemii polskie miejscowości turystyczne przeżywają oblężenie

Włoskie Istituto Superiore di Sanita (ISS) podało, że od początku epidemii w tym kraju średnia wieku pacjentów zakażonych SARS-CoV-2 plasowała się w granicy ok. 60 lat. W ciągu kilku tygodni obniżyła się ona niemal o połowę i obecnie wynosi 35 lat. Zwiększył się także odsetek osób, które są zakażone koronawirusem, ale nie mają żadnych objawów lub u których objawy te są niezbyt dokuczliwe.

Koronawirus we Włoszech. "Wy młodzi mniej ryzykujecie zdrowiem, ale jesteście wehikułem dla koronawirusa"

Jak podaje "Il Messaggero" według danych ISS początkowo tylko 1 proc. zakażonych osób stanowili pacjenci do 18. roku życia. Teraz zakażeni z tej grupy to już 14,8 proc. wszystkich wykrywanych przypadków. W ostatnim miesiącu większość pacjentów - 56 proc. - stanowiły osoby mające od 19 do 50 lat. Około 19 proc. to pacjenci w wieku 51-70 lat. Niemal 10 proc. to osoby, które skończyły 70 lat.

Epidemiolodzy dodają, że powodem takiej sytuacji jest udział młodych Włochów w życiu nocnym. Imprezy i spotkania towarzyskie odbywają się w zatłoczonych miejscach, bez zachowania odpowiedniego dystansu i bez maseczek. Dodatkowo za wzrost zakażeń mają odpowiadać także podróże do krajów wysokiego ryzyka, którymi są obecnie Grecja, Hiszpania, Chorwacja czy Malta.

Włoski biochemik Enrico Bucci napisał na Facebooku do młodych osób, które nie boją się zakażenia koronawirusem. "To prawda, że wy, młodzi, mniej ryzykujecie zdrowiem, ale - co wiadomo od zawsze - jesteście wehikułem, którego wirus może użyć, by zakazić innych, u których choroba nie ma tak łagodnego przebiegu". Naukowiec powołał się na badania ognisk zakażeń w Japonii, gdzie w większości nosicielami koronawirusa były osoby w wieku 20-39 lat.

Hiszpania - o połowę spadła średnia wieku osób zakażonych koronawirusem

Podobna sytuacja ma miejsce w Hiszpanii. Po pięciu miesiącach epidemii w tym kraju średni wiek zainfekowanych koronawirusem spadł z 60-70 do 36 lat. Jak informuje "La Vanguardia" tylko 15 proc. obecnych zakażeń występuje u osób powyżej 65. roku życia, a 5 proc. u osób powyżej 70 roku życia. To wyraźnie wskazuje, że aktywne zakażenia SARS-CoV-2 występują wśród osób młodych, które są mniej zagrożone ciężkim przebiegiem infekcji.

Hiszpańskie Towarzystwo Chorób Zakaźnych i Mikrobiologii Klinicznej (SEIMC) zbadało też, jacy pacjenci w tym kraju są najbardziej narażeni na powikłania po zakażeniu koronawirusem. Większe ryzyko zgonu obserwuje się u mężczyzn oraz osób, które mają ponad 75 lat. Dodatkowymi czynnikami ryzyka są otyłość i choroby przewlekłe- cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy przewlekła obturacyjna choroba płuc.

Więcej o: