Czy będziemy mieli więcej niż tysiąc zakażeń dziennie w Polsce? Ministerstwo Zdrowia: To zależy od dwóch czynnikow

Podczas konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia został zapytany o to, czy w Polsce może jeszcze bardziej wzrosnąć dobowa liczba zakażeń - na przykład do tysiąca dziennie. Według Wojciecha Andrusiewicza będzie to zależeć od dwóch czynników.
Zobacz wideo Od 6 czerwca można organizować wesela, ale obowiązują pewne obostrzenia

Rzecznik resortu zdrowia wyjaśnił, że tymi dwoma czynnikami będą zakłady pracy i imprezy rodzinne, w tym wesela. Jeśli w dużych skupiskach ludzi nie będą przestrzegane obostrzenia dotyczące zakładania maseczek czy utrzymywania dystansów, to jest możliwy wzrost liczby zakażeń - nawet do tysiąca dziennie.

Ministerstwo Zdrowia apeluje: powstrzymajmy się od obecności na weselach

- Powstrzymajmy się od obecności na weselach, jeżeli nie musimy na nich być, jeżeli nie jesteśmy najbliższą rodziną, żeby później nie stwarzać problemów sobie i innym. Wzrosty zachorowań w Polsce notujemy głównie przy ogniskach zakażeń oraz po weselach, które rozsiewają się po całym kraju - mówił Wojciech Andrusiewicz. Rzecznik wskazał tutaj przykład Białej Podlaskiej, która została wprowadzona do żółtej strefy ze względu na zakażenia, których źródłem były wesela.

Rzecznik dodał też, że na razie nie ma wskazań, by wprowadzać dodatkowe obostrzenia dla turystów z zagranicy, jak ma to miejsce na przykład w Wielkiej Brytanii. Do 25 sierpnia w Polsce obowiązuje jednak zakaz lotów do 44 krajów. Na liście tej znajdują się m.in. Chiny, Brazylia, Rosja, Meksyk, Arabia Saudyjska, Czarnogóra, Argentyna, Chile, Kazachstan, Kostaryka, Peru, RPA, USA czy Boliwia.

Od 14 sierpnia w Polsce obowiązuje nowa lista powiatów, które objęte zostały dodatkowymi obostrzeniami w związku z epidemią koronawirusa. W strefie czerwonej znalazły się powiaty: nowosądecki, rybnicki, wodzisławski, ostrzeszowski i wieluński oraz miasta Nowy Sącz, Ruda Śląska, Rybnik i Jastrzębie Zdrój. W strefie żółtej są natomiast powiaty: cieszyński, pszczyński, wieruszowski, raciborski, limanowski, nowotarski, grajewski oraz miasta Żory i Biała Podlaska.

Więcej o: