Koronawirus. Starsi nauczyciele boją się zakażenia. Szkoły umywają ręce od odpowiedzialności

Dyrektorzy niektórych szkół nie chcą brać na siebie odpowiedzialności za ewentualne zakażenie koronawirusem u nauczycieli w wieku powyżej 60 lat - informuje "Rzeczpospolita". Osoby z grupy podwyższonego ryzyka otrzymywały oświadczenia o zrzeczeniu się roszczeń w razie zachorowania.

Nauczycielki z jednego z warszawskich przedszkoli po powrocie do stacjonarnej pracy musiały oświadczyć, że zgadzają się na taką formę wykonywania swoich obowiązków. W innych placówkach osoby powyżej 60. roku życia musiał podpisać dokument, w którym wskazywały, że są świadome zagrożenia zarażeniem koronawirusem i nie będą wnosić skarg i pretensji w razie choroby - podaje "Rzeczpospolita".

Niezbyt szczegółowe wytyczne dla oświaty. Oświadczenia mają "wątpliwą skuteczność prawną"

W obawie o swoje zdrowie, ale także o miejsce pracy nauczyciele decydują się na podpisywanie oświadczeń. - Prawna skuteczność takich oświadczeń jest wątpliwa. Nie zmieniają nic w relacji pracodawca–pracownik. Pracownik przez jego podpisanie nie może pogorszyć swojej sytuacji. Nie powinien jednak składać podpisu, tylko poprosić dyrektora szkoły lub przedszkola o wyjaśnienie, jakie zdaniem pracodawcy będą konsekwencje, jeżeli nie podpisze takiego oświadczenia - powiedział Dawid Zdebiak, radca prawny w kancelarii adwokacko-radcowskiej GujskiZdebiak w Warszawie.

Niezbyt szczegółowe wytyczne dla oświaty, przygotowane we współpracy sanepidu z Ministerstwem Zdrowia określają jedynie, że szkoły powinny zapewnić osobom powyżej 60. roku życia rozwiązania minimalizujące ryzyko zakażenia. Są to między innymi nieangażowanie w dyżury podczas przerw międzylekcyjnych, a w przypadku pracowników administracji w miarę możliwości praca zdalna.

- Wytyczne powinny być bardziej szczegółowe i wydane w formie rozporządzenia. Jednak takie działania osłonowe wobec osób po 60. roku życia rodziłyby skutki finansowe. Dlatego MEN tego unika - powiedział Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Liczna grupa nauczycieli powyżej 60. roku życia. W większych miastach jest ich najwięcej

Tylko w stołecznych szkołach pracuje obecnie 4301 nauczycieli w wieku powyżej 60 lat. 1427 z nich pracuje w szkołach podstawowych, 1290 w liceach, zaś 289 w przedszkolach. W sumie w warszawskiej oświacie pracuje łącznie 29 842 nauczycieli.

Dla porównania w Poznaniu nauczycieli 60+ jest 1050, w Krakowie - 1574, zaś w Gdańsku 618. W rybnickich jednostkach oświatowych, znajdujących się na terenie "czerwonej" strefy pracuje 170 nauczycieli powyżej 60. roku życia.

Zobacz wideo Dziennikarz TVP rozrzucał śmieci w Lublinie. Jego zachowanie nagrał miejski monitoring
Więcej o: