Koronawirus. Wielka Brytania wprowadza obowiązkową kwarantannę dla Francuzów

Francja trafiła na czarną listę Wielkiej Brytanii. Od soboty 15 sierpnia francuscy obywatele przybywający do Wielkiej Brytanii będą musieli przejść przez 14-dniową kwarantannę. O decyzji poinformował minister transportu Grant Shapps.

Francja nie jest jednym państwem, którego obywatele będą musieli przejść obowiązkową kwarantannę. Na listę trafiła również Holandia, Monako, Malta, Aruba oraz brytyjskie terytoria zamorskie Turks i Caicos. Powodem decyzji brytyjskiego rządu jest zwiększająca się liczba zakażeń w tych państwach.

Wielka Brytania wprowadza obowiązkową kwarantannę dla obywateli Francji. Nowe zasady wejdą w życie 15 sierpnia

- Dane wskazują na to, że musimy usunąć Francję, Holandię, Monako i Maltę (…) z naszej listy korytarzy podróżnych, aby nie zwiększyć liczby zakażonych. Jeśli przyjeżdżasz z tych miejsc do Wielkiej Brytanii w sobotę po czwartej rano, to będziesz musiał udać się na domową kwarantannę - powiedział Grant Shapps, brytyjski minister transportu.

Decyzja zapadał po tym, gdy premier Boris Johnson zapowiedział, że będzie "absolutnie bezwzględny" przy podejmowaniu decyzji o wprowadzeniu obowiązkowej kwarantanny dla osób przybywających do Wielkiej Brytanii. - Wszyscy muszą zrozumieć, że w czasie pandemii nie można pozwolić na ponowne zakażenie własnej populacji oraz powrót choroby (…) Musimy być całkowicie bezwzględni, nawet jeśli dotyczy to naszych najbliższych przyjaciół i partnerów - powiedział Johnson.

Koronawirus. Francja ostrzega, że podejmie "środki wzajemne"

BBC informuje, że Francja ostrzega przed podjęciem "środków wzajemnych" wobec Wielkiej Brytanii. Clement Beaune, francuski minister do sp. Europejskich, napisał, że żałuje decyzji, jaką podjęli Brytyjczycy. Dodał, że ma nadzieję na jak najszybszy powrót do normalności.

Francja jest drugim, zaraz po Hiszpanii, najpopularniejszym kierunkiem turystycznym dla Brytyjczyków. W 2019 r. odwiedziło ją ponad 10 milionów osób. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Wielkiej Brytanii odradza wszelkie podróże do Francji, które nie są "absolutnie konieczne". Wcześniej takie samo ostrzeżenie wydano w stosunku do Hiszpanii.

W czwartek (13.08), francuski rząd poinformował o wykryciu 2 669 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. To największa liczba nowych przypadków od maja, kiedy zaintonowano 3 325 zakażeń SARS-COV-2.

Zobacz wideo O czym musimy pamiętać, jeśli wybieramy się w podróż publicznym środkiem transportu?
Więcej o: