Koronawirus na modlitewnych spotkaniach dla młodych. 18 zakażonych

Wśród uczestników wydarzeń religijnych w Zabawie i Kalwarii Pacławskiej twierdzono przypadki zakażenia koronawirusem. Kilkanaście osób jest zakażonych, a kilkadziesiąt trafiło na kwarantannę.

O przypadkach zakażenia koronawirusem wśród uczestników spotkań Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Zabawie oraz Franciszkańskiego Spotkania Młodych w Kalwarii Pacławskiej poinformowała Archidiecezja Warszawska. Z danych opublikowanych na jej stronie wynika, że zakażonych jest co najmniej 18 osób.

Koronawirus w Zabawie. Dwie osoby zakażone, 40 na kwarantannie

Miasteczko Modlitewne w Zabawie miało miejsce w dniach 1-2 sierpnia. Po spotkaniu okazało się, że dwie osoby, które w nim uczestniczyły, były zakażone koronawirusem. Kiedy sanepid dowiedział się o sprawie, skierował na kwarantannę kolejnych 40 osób. Organizatorzy zaznaczyli w oświadczeniu, że osoby zakażone "dowiedziały się o możliwości kontaktu z inną osobą zarażoną dopiero po zakończeniu spotkania, tj. w godz. popołudniowych 2 sierpnia, a więc ich obecność na spotkaniu była w pełni uzasadniona". 

W Miasteczku Modlitewnym w Zabawie było ok. 200 uczestników. Przed udziałem w wydarzeniu każdy z nich musiał wypełnić ankietę dotyczącą swojego stanu zdrowia. Podczas rejestracji uczestników mierzono im także temperaturę.

Zobacz wideo Pandemia trwa, a wakacje się kończą. Uczniowie mają wrócić do szkół

Koronawirus w Kalwarii Pacławskiej. Zakaziło się 16 osób

Franciszkańskie Spotkanie Młodych w Kalwarii Pacławskiej odbyło się w formie online, ale zakażenie stwierdzono wśród jego organizatorów. W przygotowywaniu wydarzenia brało udział 91 osób, spośród których 16 zakaziło się koronawirusem. 

- W niedzielę, 2 sierpnia, jeden z członków kadry poczuł się gorzej. W poniedziałek został skierowany na test na obecność koronawirusa i następnego dnia otrzymał pozytywny wynik - poinformowała rzeczniczka Franciszkańskich Spotkań Młodych Marta Górka, zapewniając, że sprawę natychmiast zgłoszono do sanepidu, podając listę osób z grupy organizacyjnej, które mogły mieć kontakt z osobą zakażoną.