Trzy szpitale miały odmówić przyjęcia 28-latki, która zmarła. Ministerstwo Zdrowia reaguje

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia zapowiedział, że liczba powiatów włączonych do stref czerwonych i żółtych już jutro może zostać powiększona o kolejne regiony. Wojciech Andrusiewicz wypowiedział się także w sprawie śmierci 28-letniej kobiety, której przyjęcia miały odmówić aż trzy szpitale.

Podczas konferencji prasowe rzecznik Ministerstwa Zdrowia zapowiedział, że resort będzie wyjaśniał przyczyny śmierci 28-letniej pacjentki, która była w 17. tygodniu ciąży. Kobieta zmarła w karetce pogotowia, czekając na przyjęcie do jednego ze szpitali. Wcześniej Ostrzeszowskie Centrum Zdrowia miało dostać odmowę od trzech szpitali, które nie chciały przyjąć ciężarnej kobiety.

Ministerstwo Zdrowia o koronawirusie w Polsce: Zasady nie są przestrzegane

Rzecznik resortu zdrowia zapowiedział, że w czwartek rano mogą zostać przedstawione zmiany na liście powiatów objętych strefą czerwoną i żółtą. Na razie Ministerstwo analizuje dane o zakażeniach koronawirusem spływające z poszczególnych powiatów. 

- Zasady sanitarne często nie są przestrzegane. Rozumiemy, że wesele jest dniem, gdy trzeba świętować, ale pojawia się pytanie, czy daleki krąg znajomych również musi brać udział w tym święcie - powiedział na konferencji Wojciech Andrusiewicz. Rzecznik zaapelował o przestrzeganie reżimu sanitarnego oraz ogólne ograniczenie liczby gości na uroczystościach rodzinnych, także w powiatach nieobjętych restrykcjami. - Zasłonięcie samych ust nic nam nie daje. Noszenie maseczki pod nosem jest lekceważeniem zasad sanitarnych i lekceważeniem zdrowia innych - dodał na koniec konferencji rzecznik. 

Małopolska i Śląsk z największymi dziennymi liczbami zakażeń. Ogniska w zakładach pracy i kopalniach

Rzecznik wyjaśnił także, że na wzrost liczby zakażeń w Małopolsce przekładają się ogniska w zakładach pracy. W piątek przetestowano prawie 5 tysięcy pracowników nowosądeckich firm. Niecałe 2 proc. z nich, czyli 85 osób, ma stwierdzonego koronawirusa. - Są tam duże firmy, są też zakażenia rozproszone. Jest też szpital, który notuje wzrost zakażeń - tak sytuację epidemiologiczną w tym województwie skomentował Wojciech Andrusiewicz.

Dodatkowo ostatnie badania potwierdziły zakażenie SARS-CoV-2 wśród górników śląskich kopalń. Infekcję stwierdzono u 73 osób, co jest największym dobowym wzrostem zachorowań od 7 sierpnia. Wtedy odnotowano 120 zakażeń wśród pracowników kopalń. Rzecznik podkreśla, że tak duży wynik jest konsekwencją prowadzonych tam badań przesiewowych. W najbliższym czasie należy spodziewać się liczb nawet powyżej stu.

Zobacz wideo Liczba zakażonych rośnie. Rząd wprowadza czerwone i żółte strefy