Ministerstwo Zdrowia: 715 zakażeń koronawirusem. Śląskie nie jest już na pierwszym miejscu

W środę Ministerstwo Zdrowia podało nowe informacje dotyczące liczby zakażeń i ofiar śmiertelnych koronawirusa w Polsce. Najwięcej nowych infekcji zdiagnozowano w województwach małopolskim i śląskim.

715 nowych zakażeń i dziewięć ofiar śmiertelnych - takie dane podało Ministerstwo Zdrowia w środę 12 sierpnia. Tym samym od początku epidemii koronawirusem zakażonych zostało 53 676 osób, a 1 830 zmarło na COVID-19. Do 37 611 wzrosła liczba pacjentów, którzy zostali wyleczeni z choroby. 

Koronawirus w Polsce. 715 nowych zakażeń

Nowe przypadki zakażenia koronawirusem dotyczą województw: małopolskiego (173), śląskiego (145), mazowieckiego (76), pomorskiego (75), łódzkiego (43), lubelskiego (39), wielkopolskiego (39), warmińsko-mazurskiego (33), dolnośląskiego (31), podkarpackiego (22), zachodniopomorskiego (14), opolskiego (8), kujawsko-pomorskiego (7), podlaskiego (7), świętokrzyskiego (2) i lubuskiego (1).

"Z przykrością informujemy o śmierci 9 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 71-K Puławy, 79-M Łódź, 80-K Warszawa, 86-K Racibórz, 75-K Tychy, 76-M, 70-K Poznań, 61-M, 83-M Kraków. Większość osób miała choroby współistniejące" - napisał resort zdrowia. 

Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie obawia się, że epidemia koronawirusa w Małopolsce może przerodzić się w gorszą sytuację niż ta, która ma miejsce na Śląsku. Powodem ma być to, że w województwie tym działa tylko jeden zakaźny szpital jednoimienny (w województwie śląskim są to trzy takie placówki). - Jeszcze kilkanaście tygodni temu liczba kilkuset łóżek w takim szpitalu, jak nasz, uniwersytecki, wydawała się zapasem bardzo dużym. Sytuacja się diametralnie zmienia, kiedy w tej chwili na terenie szpitala jest już prawie 300 pacjentów hospitalizowanych ze względu na COVID-19. Już można zaryzykować stwierdzenie, że jeśli w ciągu najbliższych dni spełni się czarny scenariusz, my tych miejsc nie mamy - mówi w rozmowie z money.pl Marcin Jędrychowski.

Zobacz także:

Koronawirus w szkole może rozprzestrzeniać się skuteczniej. Wnioski z najnowszych badań

Czy chodzenie na plac zabaw jest rozsądne? Wirusolog: Mogę uspokoić nastroje w przypadku dwóch kwestii

Dziecko zaraziło się koronawirusem w łonie matki. Po narodzinach pojawiły się komplikacje neurologiczne

Zobacz wideo Czy powtórny lockdown kraju jest możliwy?
Więcej o: