Władimir Putin ogłasza pierwszą na świecie szczepionkę na koronawirusa. "Moja córka już zaszczepiona!"

- Rosyjskie Ministerstwo Zdrowia wydało pozytywną opinię dotyczącą pierwszej na świecie szczepionki przeciwko koronawirusowi - powiedział Władimir Putin. Decyzja resortu wydana została po dwóch miesiącach testów prowadzonych na ludziach.

Prezydent Rosji poinformował, że ze szczepionki skorzystała już jego córka. - Jedna z moich córek się zaszczepiła. W tym sensie ona brała udział w eksperymencie. Po przyjęciu szczepionki, miała 38 stopni temperatury. Na następny dzień już 37 i trochę, to wszystko. Po drugim wkłuciu, drugim szczepieniu, temperatura nieznacznie się podniosła, a później spadła. Teraz czuje się dobrze - mówił agencji Ria Novosti Władimir Putin.

Władimir Putin ogłasza pierwszą szczepionkę na koronawirusa. "Przeszła wszystkie niezbędne kontrole"

- Szczepionka przeciwko koronawirusowi została zarejestrowana dziś rano i o ile wiem, jest to pierwsza taka szczepionka na świecie. Wiem, że działa dość skutecznie i przeszła wszystkie niezbędne kontrole - kontynuował na spotkaniu z członkami rządu prezydent Rosji. Władimir Putin miał także wyrazić nadzieję, że inne państwa również opracują szczepionkę przeciwko zakażeniu tym wirusem. - Wszyscy ochotnicy wytworzyli przeciwciała przeciwko COVID-19, podczas gdy żaden z nich nie miał poważnych powikłań po szczepieniu - dodał minister zdrowia Rosji.

Możliwość rejestracji pierwszej szczepionki na koronawirusa została zasygnalizowana przez Ministerstwo Zdrowia Rosji na początku tego miesiąca. Mikhail Murashko, który jest szefem tego resortu, powiedział dziennikarzom, że badania kliniczne szczepionki na COVID-19 dobiegły końca. - Teraz trwają formalności związane z rejestracją szczepionki - mówił agencji TASS minister Murashko.

Rosyjska szczepionka opracowana została przez Instytut Gamaleya w Moskwie - jak podaje CNBC była to jedna z 26 kandydatur do szczepionki, która została pozytywnie oceniona przez Światową Organizację Zdrowia. Władimir Putin chce, by Rosja jak najszybciej rozpoczęła jej masową produkcję.

Zobacz wideo Mimo pandemii polskie miejscowości turystyczne przeżywają oblężenie
Więcej o: