"Mamy dobre informacje". Unijna komisarz o terminie dostępności szczepionki na koronawirusa

"Mamy dobre informacje" - powiedziała unijna komisarz do spraw zdrowia Stella Kyriakides. Polityczka poinformowała, że szczepionka na koronawirusa SARS-CoV-2 może być gotowa już za kilka miesięcy.

- Chociaż prognozowanie jest obecnie ryzykowne, mamy dobre informacje, że pierwsza szczepionka będzie dostępna pod koniec tego lub na początku przyszłego roku - Stella powiedziała Kyriakides w rozmowie z niemiecką gazetą "Handelsblatt". W ubiegłym tygodniu podobną prognozę wygłosił włoski minister zdrowia Roberto Speranza.

Zobacz wideo Mimo pandemii polskie miejscowości turystyczne przeżywają oblężenie

Szczepionka na koronawirusa. Komisja Europejska ma kupić 300 mln dawek

31 lipca Komisja Europejska zakończyła wstępne rozmowy z firmą farmaceutyczną Sanofi na temat zakupu potencjalnej szczepionki przeciwko COVID-19. Kiedy badania wykażą, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna, Unia Europejska ma kupić 300 mln dawek dla wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej.

- Komisja Europejska czyni wszystko, co w jej mocy, aby zapewnić Europejczykom szybki dostęp do bezpiecznej szczepionki. Ogłoszone dziś porozumienie z firmą Sanofi jest pierwszym ważnym filarem szerszej europejskiej strategii w dziedzinie szczepionek. Prowadzimy rozmowy z kilkoma innymi firmami. Choć nie wiemy dzisiaj, która szczepionka okaże się ostatecznie najlepsza, Europa inwestuje w różnorodny zestaw szczepionek dających nadzieję - powiedziała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.