Koronawirus w Polsce. Ruszają nowe obostrzenia dla czerwonych i żółtych stref. Lista powiatów

Od soboty 8 sierpnia w 19 powiatach w Polsce obowiązywać będą dodatkowe restrykcje z powodu większej liczby zakażeń koronawirusem. Regiony te podzielone zostały na dwie strefy - czerwoną i żółtą. Jakie obostrzenia w nich obowiązują?
Zobacz wideo Liczba zakażonych rośnie. Rząd wprowadza czerwone i żółte strefy

Ministerstwo Zdrowia przywróciło część restrykcji w miejscach, gdzie wzrost liczby zakażeń koronawirsem jest największy. Do strefy żółtej i czerwonej, z mniejszymi i większymi obostrzeniami, zakwalifikowano w sumie 19 powiatów, w których mieszkają niemal dwa miliony Polaków.

Koronawirus w Polsce - lista powiatów strefy czerwonej i żółtej

Strefą czerwoną objęte zostały powiaty: wieluński, nowosądecki, pszczyński, rybnicki, wodzisławski, ostrzeszowski oraz miasta Nowy Sącz, Ruda Śląska i Rybnik. W strefie żółtej znajdują się powiaty wieruszowski, oświęcimski, jarosławski, przemyski, cieszyński, pińczowski i kępiński oraz miasta Przemyśl, jastrzębie Zdrój i Żory. Jak podaje Money.pl w strefie o najbardziej zaostrzonych obostrzeniach mieszka w sumie 1 mln 54 tys. Polaków. W strefie żółtej jest to natomiast około 875 tys. osób.

Obostrzenia w strefie czerwonej - obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych

Największe restrykcje wprowadzone zostają w powiatach znajdujących się w strefie czerwonej. Od soboty na ich obszarze nie mogą odbywać się targi, wydarzenia kulturalne, a także zamknięte zostaną siłownie, kina i sanatoria. Wydarzenia sportowe będą mogły odbywać się bez udziału kibiców.

We wszystkich miejscach publicznych (na ulicach, w sklepach, kościołach) mieszkańcy będą musieli zakrywać nos i usta. W komunikacji zbiorowej zajętych może być tylko połowa miejsc siedzących. Lokale gastronomiczne mogą działać, ale liczba klientów zależeć będzie od powierzchni placówki - na jedną osobę muszą przypadać 4 metry kwadratowe lokalu. Limit ten obowiązuje także w kościołach. Uroczystości rodzinne, w tym wesela, zostają ograniczone do 50 osób.

Obostrzenia w strefie żółtej - mniej osób na weselach, w kinach i na stadionach

Podobnie jak w strefie czerwonej lokale gastronomiczne muszą zapewnić 4 metry kwadratowe przestrzeni dla każdego klienta. To samo tyczy się organizowanych na terenie tych powiatów konferencji czy targów. Zmniejszony zostanie też udział widzów w wydarzeniach sportowych i kulturalnych. Stadion, hala czy sala kinowa mogą być zapełnione tylko w 25 proc. dostępnych miejsc.

W imprezach organizowanych na wolnym powietrzu udział wziąć może maksymalnie 100 osób. Do 100 osób zmniejszono też udział gości w uroczystościach rodzinnych - na przykład chrztach czy weselach. Ministerstwo Zdrowia nie wydało dodatkowych zaleceń dotyczących noszenia maseczek - są one takie same jak w całej Polsce. Należy je więc nosić w pomieszczeniach zamkniętych (np. w sklepach), ale nie są wymagane w otwartych miejscach publicznych.

Więcej o: