Szumowski zapowiedział wzmożone kontrole w miejscowościach turystycznych

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział, że w najbliższych dniach służby sanitarne i policja rozpoczną wzmożone kontrole w miejscowościach turystycznych. - Rozmawiałem o tym z szefem MSWiA Mariuszem Kamińskim. To że jesteśmy na wakacjach, nie zwalnia nas z zakładania maseczki w sklepie czy utrzymywania dystansu - powiedział w programie "Tłit WP".

W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 809 nowych przypadkach koronawirusa. To największy dobowy wzrost zakażeń od wybuchu epidemii. Wysokie wskaźniki zachorowań utrzymują się w kraju już od kilkunastu dni. 

Resort zdrowia zdecydował, że od soboty część obostrzeń powróci w 19 powiatach znajdujących się w województwach: śląskim, wielkopolskim, małopolskim, łódzkim, podkarpackim i świętokrzyskim

Listę powiatów oraz wykaz restrykcji, które zaczną w nich obowiązywać może można znaleźć tutaj: >>>Koronawirus w Polsce. Rząd wprowadza obostrzenia w 19 powiatach. Co się zmienia i od kiedy?

Szumowski: Wzmożone kontrole nie tylko w 19 powiatach, ale i w miejscowościach turystycznych

W programie "Tłit WP" minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział od soboty mieszkańcy powiatów wpisanych na ministerialną listę mogą spodziewać się wzmożonych kontroli. Szefa resortu zdrowia zapytano też o to, czy służby sanitarne i policja będą bardziej szczegółowo przyglądać również temu, co dzieje się na przeżywających oblężenie plażach i szlakach górskich. 

- Już to rekomendowałem. Rozmawiałem na ten temat z szefem i wiceszefem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - Mariuszem Kamińskim i Maciejem Wąsikiem. Poprosiłem ich o wzmocnienie kontroli właśnie w takich miejscach - powiedział Szumowski. 

- Poprosiłem też Głównego Inspektora Sanitarnego Jarosława Pinkasa o wzmożone kontrole zarówno w tych żółtych i czerwonych powiatach, jak i w pasie nadbrzeżnym i miejscowościach turystycznych. Mam tu na myśli przede wszystkim kontrolowanie tego, jak ludzie zachowują restauracjach i w sklepach. To że jesteśmy na wakacjach, nie zwalnia nas z zakładania maseczki w sklepie czy utrzymywania dystansu. Restauratorzy powinni natomiast pamiętać o zachowaniu odstępu między stolikami - tłumaczył minister zdrowia. 

Zobacz wideo Mimo pandemii polskie miejscowości turystyczne przeżywają oblężenie

Szumowski został też zapytany o popularne w internecie zdjęcie ukazujące ogromne tłumy na plaży we Władysławowie. - Widziałem to zdjęcie. Warto zwrócić uwagę na to, że pasie przybrzeżnym, tam gdzie ludzie chodzą na plażę, nie mamy tylu zachorowań, ilu byśmy się spodziewali. Być może jest to efekt wyśmiewanych przez lata parawanów - pomiędzy nimi rzeczywiście udaje się zachować odległość 1,5 metra. Pamiętajmy też, ze polskie wybrzeże to otwarta, wietrzna przestrzeń - stwierdził Szumowski w programie "Tłit WP".

>>>Epidemia COVID-19. Fotograf pokazał, jak wyglądał weekend na plaży we Władysławowie. Włos się jeży

Więcej o: