Kolejne rekordy zachorowań. Szumowski zapytany, czy wysłałby rodzinę na wczasy

Od soboty w 19 powiatach zaczną obowiązywać bardziej restrykcyjne obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. W wywiadzie dla "Faktu" minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział, że "surowo egzekwowane". Szefa resortu zdrowia zapytano też, czy w czasie rekordowych wzrostu zakażeń "z czystym sumieniem" zgodziłby się wysłać rodzinę na wczasy.

W czwartek Ministerstwo Zdrowia ogłosiło listę 19 powiatów, w których ponownie zostaną wprowadzone niektóre obostrzenia. 

- Zidentyfikowaliśmy 19 powiatów, w których wzrosły liczby zakażonych osób. W związku z tym wprowadzamy w tych powiatach dwa rodzaje obostrzeń - poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jak dodał, na terenie Polski resort zdrowia wyróżnił czerwone (9 powiatów) i żółte strefy (10 powiatów) z największą liczbą zakażeń. - Noszenie maseczek w przestrzeni publicznej w powiatach czerwonych będzie po prostu wszędzie - dodał minister zdrowia.

Zobacz wideo Mimo pandemii polskie miejscowości turystyczne przeżywają oblężenie

Szumowski: Nie wysłałabym rodziny w najbardziej zatłoczone miejsca 

Dziennikarze "Fakt" zapytali ministra zdrowia o ostatnie rekordy zakażeń oraz kwestię przestrzegania obostrzeń, w tym noszenia maseczek. Szumowski podkreślił, że nie ma w nim "strachu" i "gniewu" wobec osób, które nie stosują się do zaleceń sanitarnych. Dodał jednak, że sytuacja epidemiczna wymaga odpowiedniej reakcji, a restrykcje, które od soboty zaczną obowiązywać w 19 powiatach, będą "surowo egzekwowane".

Minister zdrowia zdradził też, czy w czasie tak znacznego wzrostu zachorowań, "z czystym sumieniem" pozwoliłby rodzinie wyjechać na wczasy. Odparł, że z całą pewnością "nie zgodziłby się na wyjazd w najbardziej zatłoczone miejsca".

Od kilku dni dobowy przyrost nowych przypadków koronawirusa jest rekordowo wysoki. W czwartek (tego dnia wywiad z Szumowskim ukazał się w "Fakcie") potwierdzono w Polsce 726 nowych przypadków koronawirusa. Dzień później odnotowano kolejny rekord w liczbie nowych przypadków - było ich już 809.

Od początku epidemii wirusem SARS-CoV-2 zakaziły się w Polsce 50 324 osoby. Zmarło 1 787 pacjentów.

>>>Ministerstwo Zdrowia: 809 zakażeń koronawirusem i 13 ofiar śmiertelnych. Kolejny niechlubny rekord

Więcej o: