Szumowski: Powrót obostrzeń w 19 powiatach. Na terenie Polski wyróżniono "czerwone strefy" [LISTA]

- W 19 powiatach, w których jest największy wzrost zakażeń, chcemy wprowadzić z powrotem pewne obostrzenia i rygory - powiedział na konferencji prasowej Łukasz Szumowski. Będzie w nich m.in. obowiązywał obowiązek noszenia maseczek ochronnych w każdym miejscu w przestrzeni publicznej. - Musimy się otrząsnąć - mówił minister Zdrowia.

- Zidentyfikowaliśmy 19 powiatów, w których wzrosły liczby zakażonych osób. W związku z tym wprowadzamy w tych powiatach dwa rodzaje obostrzeń - poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jak dodał, na terenie Polski resort zdrowia wyróżnił czerwone (9 powiatów)i żółte strefy (10 powiatów) z największą liczbą zakażeń. - Noszenie maseczek w przestrzeni publicznej w powiatach czerwonych będzie po prostu wszędzie - powiedział Szumowski. 

Szumowski: Powrót obostrzeń w niektórych powiatach. Obowiązek noszenia masek

- Będziemy chcieli wprowadzić w tych w powiatach obostrzenia we wszystkich praktycznie zakresach, czyli dotyczące targów i kongresów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, sanatoriów, wesel, transportu i obowiązku noszenia maseczek - powiedział Szumowski.

Te czasowe obostrzenia mam nadzieję, że spowodują ograniczenie rozprzestrzeniania się epidemii i dadzą szanse, by powiaty wróciły do średniej krajowej zachorowań (...)Musimy się otrząsnąć 

- dodał. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński dodał, że w powiatach, w których nie widać żadnego przyrostu zakażeń w ciągu ostatnich trzech dni, restrykcje będą łagodniejsze - mówił wiceminister zdrowia Cieszyński.

Listę powiatów objętych restrykcjami opublikował reporter Radia ZET Maciej Sztykiel. Powiaty i miasta na prawach powiatu "czerwone" to powiat ostrzeszowski (woj. wielkopolskie), powiaty nowosądecki i Nowy Sącz (małopolskie), powiat wieluński (woj, łódzkie) oraz powiaty pszczyński, Ruda Śląska, rybnicki, Rybnik, wodzisławski na Śląsku.

Obostrzenia będą dotyczyły m.in. organizacji wydarzeń sportowych i kulturalnych, transportu zbiorowego i organizacji wesel.

Ograniczenie liczby osób, które będą mogły korzystać z komunikacji zbiorowej, do 50 proc. miejsc siedzących, ograniczone zostanie też liczba osób, które będą mogły brać udział w weselach i uroczystościach rodzinnych, m.in. weselach. W strefie czerwonej do 50, a w żółtej - do 100. Będzie też obowiązek rejestracji wesel 

- powiedział Cieszyński.

Rozporządzenie w tej sprawie, które zostanie opublikowane przez ministerstwo zdrowia, będzie obowiązywać od soboty. Wkrótce resort poda listę wszystkich powiatów objętych restrykcjami. 

Więcej o: