Szumowski o planie przywrócenia obostrzeń: W 20 powiatach, we wszystkich praktycznie zakresach

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że w związku ze wzrostem zakażeń planowane jest przywrócenie obostrzeń w około 20 powiatach w Polsce. - Będziemy chcieli wprowadzić obostrzenia we wszystkich praktycznie zakresach - powiedział Polskiej Agencji Prasowej. Szczegóły mają zostać podane jeszcze w czwartek 6 sierpnia.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski odniósł się do odnotowywanego od ponad tygodnia wzrostu zakażeń koronawirusem. Przypomnijmy, że ostatni dzienny rekord odnotowano w środę 4 sierpnia - wykryto wówczas 680 nowych przypadków, czyli najwięcej od początku epidemii. W środę 5 sierpnia liczba ta była niewiele mniejsza - wynosiła 640, a najwięcej przypadków odnotowano w województwie śląskim (152), wielkopolskim (97), małopolskim (90) i mazowieckim (86).

Zobacz wideo Szkoły nie są gotowe na drugą falę pandemii. Krytyczna ocena nauczycieli

Szumowski o planie powrotu do obostrzeń: Mamy problem w 20 powiatach

Szumowski przekazał Polskiej Agencji Prasowej, że resort zdrowia przeanalizował dynamikę wzrostów zakażeń we wszystkich 380 powiatach w Polsce w ciągu ostatnich 30 dni - sprawdzano m.in., ile nowych zakażeń pojawiło się w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców danego obszaru. Z analiz wyszło, że konieczny jest czasowy powrót do niektórych obostrzeń epidemiologicznych. - Mamy problem w około 20 powiatach. (...) Będziemy chcieli wprowadzić w tych w powiatach obostrzenia we wszystkich praktycznie zakresach - zapowiedział Szumowski cytowany przez RMF FM. Zmiany mają zostać ogłoszone jeszcze w czwartek 6 sierpnia.

Na razie nie wiadomo, jakich powiatów będzie dotyczył powrót obostrzeń. Minister zdrowia przekazał jedynie, że restrykcjom zostaną poddane kwestie m.in. organizacji wydarzeń sportowych i kulturalnych, organizacji wesel, działania gastronomii, a także obowiązku noszenia maseczek ochronnych.

Szczegóły zostaną najprawdopodobniej przekazane na konferencji prasowej - będziemy o nich informować.

Od początku epidemii w Polsce wykryto 48 789 przypadków zakażenia koronawirusem. 1 756 osób zmarło, a za ozdrowieńców zostało uznanych 35 321. Liczba przebadanych próbek wynosi 2,341 mln. Ministerstwo zdrowia podaje dane na temat liczby zakażeń w województwach. Informacje na temat liczby nowych przypadków w powiatach podają lokalne sanepidy - nie są to jednak dane pełne. Wiadomo, że w województwie małopolskim jednym z powiatów z wyższym współczynnikiem zakażeń był ostatnio powiat nowosądecki, w województwie śląskim - powiaty wodzisławski, rybnicki czy bielski.

Więcej o: