Jak długo można nosić maseczkę? Hiszpańscy lekarze ostrzegają przed błędami

Hiszpańscy pulmonolodzy z Andaluzji zalecili, aby maseczki ochronne były zdejmowane maksymalnie po 45 minutach od ich założenia. Ich zdaniem zbyt długie zakrywanie ust i nosa może być niekorzystne dla zdrowia.

Zdaniem hiszpańskich ekspertów, głównymi następstwami zbyt długiego noszenia maseczek ochronnych są nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu oddechowego, a także pojawienie się zmian dermatologicznych na twarzy.

Hiszpańscy eksperci zalecają częste zdejmowanie maseczek

Zespół hiszpańskich pulmonologów kierowany jest przez Gustavo de Luiza, szefa oddziału pulmonologii w prywatnym szpitalu Vithas Xanit Internacional pod Malagą. Wystosował on niedawno komunikat, w którym zawarł informację, że "właściwe używanie masek ochronnych polega na regularnym ich zdejmowaniu".

W specjalnie przygotowanym raporcie eksperci zaznaczyli, że po 45 minutach od włożenia maski ochronnej powinna być ona zdjęta na krótki 5-minutowy odpoczynek", a "najdłuższym okresem ciągłego noszenia maski jest 60 minut". Po godzinie od jej założenia należy zrobić 10-minutową przerwę, dzięki której układ oddechowy może swobodnie pracować.

Co jednak w przypadku, gdy nie ma możliwości tak częstego zdejmowania maseczki? - W sytuacji, kiedy posiadacz maski nie może jej zdjąć przez dłuższy okres, np. cztery lub pięć godzin, zalecana przerwa powinna zostać wydłużona o 30-60 minut - twierdzą naukowcy.

Wzrost zakażeń i ponowne obostrzenia dotyczące maseczek

Po 21 czerwca hiszpański rząd poluzował część obostrzeń. Wśród nakazów znajdowało się jedynie zachowanie 1,5-metrowego odstępu poza domem od innych osób, a także noszenie maseczki w zadaszonych pomieszczeniach publicznych.

Pogarszająca się sytuacja epidemiologiczna w niektórych regionach spowodowała jednak, że poszczególne władze samodzielnie zaczęły wprowadzać nowe restrykcje dotyczące zasłaniania ust i nosa.

Zobacz wideo Koronawirus w odwrocie? Słowa premiera komentuje prof. Włodzimierz Gut, wirusolog
Więcej o: