Koronawirus w Polsce. Rząd zakaże organizacji wesel w niektórych powiatach? Powstaje lista

W odpowiedzi na rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem rząd może zakazać organizacji wesel w niektórych regionach Polski - informuje "Rzeczpospolita". Prowadzone są też rozmowy z branżą ślubną w sprawie możliwości organizacji mniejszych niż 150 osób imprez. Identyfikowane są również powiaty będące w ostatnim czasie ogniskami zakażeń.

We wtorek (4.08) padł kolejny rekord zakażeń koronawirusem w Polsce. W całym kraju wykryto 680 nowych przypadków. Minister Zdrowia Łukasz Szumowski podkreśla, że jedną z przyczyn rosnącej liczby zakażeń są duże imprezy towarzyskie, takie jak wesela. W resorcie trwają rozmowy na temat wprowadzenia nowych obostrzeń prawnych.

Szumowski: Zmiany będą dotyczyć obowiązku rejestracji dużych wesel

W poniedziałek na antenie Programu 1 Polskiego Radia, Łukasz Szumowski zapowiedział zmiany legislacyjne w sprawie organizacji wesel. Szumowski stwierdził, że jedną z nich może być obowiązek rejestracji dużych wesel. Rejestracja dużej imprezy wraz z przekazaniem listy gości ma ułatwić prowadzenie dochodzenia epidemicznego w razie wykrycia zakażenia.

- Naprawdę trzeba wziąć to sobie do serca i zacząć być odpowiedzialnym i rozważnym. Podobnie jak z maseczkami, podobnie z tymi weselami i spotkaniami rodzinnymi. Dopuszczalne jest 150 osób i trzymajmy się tego. Nie może być 300-400 - powiedział Łukasz Szumowski.

Organizacja wesel w niektórych regionach Polski pod znakiem zapytania

"Rzeczpospolita" informuje w środę o jeszcze innych możliwych restrykcjach. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz, powiedział w rozmowie z dziennikiem, że rozważany jest również zakaz wesel w powiatach będących ogniskami zakażeń. Resort zdrowia zajmuje się tworzeniem listy regionów, które mogłyby być objęte zakazem organizacji wesel.

Andrusiewicz dodaje, że większość zakażeń dotyczy trzech regionów: województwa śląskiego, małopolskiego oraz wielkopolskiego. Trwają również rozmowy z przedstawicielami branży ślubnej na temat możliwości organizacji mniejszych imprez.

Zobacz wideo Demonstracja przed komendą policji przy ul. Wilczej w Warszawie przeciwko zatrzymaniu działaczek Stop Bzdurom
Więcej o: