Koronawirus. Porady dotyczące prawidłowego postępowania w celu zminimalizowania ryzyka zakażenia

Epidemia koronawirusa na świecie wcale nie zwalnia. Zwłaszcza w okresie wakacyjnym - naznaczonym wyjazdami i podróżami - konieczność zachowania środków ostrożności jest niezwykle istotna.

Wakacje to podróże. Podróże to z kolei konieczność obcowania z wieloma innymi osobami, zarówno w środkach komunikacji, jak i miejscach wypoczynkowych. Sytuacja epidemiologiczna sprawia, że każda, nawet najbardziej niepozorna aktywność wakacyjna może być zagrożeniem dla zdrowia. Warto zatem być na bieżąco ze wszystkimi obostrzeniami i zasadami.

Koronawirus. Porady dotyczące ochrony 

Zmniejszenie ryzyka zakażenia lub rozprzestrzeniania koronawirusa jest możliwe dzięki zastosowaniu do kilku prostych środków ostrożności.

  1. Regularnie i dokładnie myj ręce środkiem na bazie alkoholu lub wodą z mydłem - oba te środki zabijają wirusy, które mogą się znajdować na dłoniach.
  2. Zachowuj co najmniej półtora metra odstępu od innych osób - kiedy ktoś kaszle, kicha, a nawet mówi, rozpyla małe kropelki cieczy z nosa lub ust, które mogą zawierać wirusy. Jeśli jesteś zbyt blisko, możesz wdychać te kropelki, w tym wirusa COVID-19, jeśli dana osoba jest zakażona.
  3. Unikaj odwiedzania zatłoczonych miejsc - tam, gdzie ludzie spotykają się w tłumie, istnieje większe prawdopodobieństwo, że wejdziesz w bliski kontakt z osobą chorą na COVID-19. Ponadto w takich miejscach trudniej jest zachować bezpieczny dystans.
  4. Unikaj dotykania oczu, nosa i ust - w niezauważony sposób dłońmi dotykamy wielu powierzchni, wskutek czego naturalnie możemy "zbierać" wirusy. Zanieczyszczone ręce mogą przenieść wirusa do oczu, nosa lub ust, skąd może się dostać do organizmu.
  5. Upewnij się, że Ty i osoby z Twojego otoczenia przestrzegacie higieny dróg oddechowych - oznacza to zakrywanie ust ręką lub chusteczką podczas kichania czy kasłania. Po tej czynności od razu należy wyrzucić chusteczkę lub umyć ręce.
  6. Pozostań w domu i poddaj się izolacji, jeśli tylko pojawią się takie objawy, jak kaszel, ból głowy czy łagodna gorączka. Jeśli musisz wyjść z domu, załóż maskę, aby uniknąć zakażenia innych.
  7. Jeśli pojawiły się u Ciebie jakiekolwiek objawy, zgłoś się do lekarza, ale jeśli to możliwe, zadzwoń do niego z wyprzedzeniem i postępuj zgodnie ze wskazówkami lokalnych władz zdrowotnych.
  8. Na bieżąco monitoruj informacje przekazywane przez zaufane źródła, takie jak Ministerstwo Zdrowia czy WHO.

Koronawirus. Porady dotyczące bezpiecznego stosowania środków odkażających na bazie alkoholu

Aby chronić siebie i innych przed COVID-19, koniecznym jest częste i dokładne mycie rąk. Do tego celu najlepiej użyć środka do dezynfekcji dłoni na bazie alkoholu lub wody z mydłem. Jeśli używasz środka do dezynfekcji stworzonego na bazie alkoholu, upewnij się, że używasz i przechowujesz go w sposób ostrożny.

Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała listę kilku zaleceń, do których należy się stosować, jeśli chodzi o używanie środków odkażających na bazie alkoholu.

  1. Środki do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu należy przechowywać poza zasięgiem dzieci. Naucz je, jak stosować środek odkażający i monitoruj jego użycie.
  2. Nakładaj na dłonie środek do odkażania w ilości przypominającej wielkość monety. Nie ma potrzeby używania dużej ilości produktu.
  3. Unikaj dotykania oczu, ust i nosa natychmiast po użyciu środka odkażającego na bazie alkoholu. Może to spowodować podrażnienie tych części ciała.
  4. Środki do dezynfekcji rąk zalecane w celu ochrony przed COVID-19 są oparte na alkoholu i dlatego mogą być łatwopalne. Nie używaj ich bezpośrednio przed kontaktem z ogniem lub gotowaniem.
  5. Pod żadnym pozorem nie pij ani nie pozwalaj dzieciom połykać środka do dezynfekcji dłoni na bazie alkoholu. Może on być trujący.

Ministerstwo Zdrowia co jakiś czas publikuje na swoim koncie na Twitterze grafiki informacyjne. Dotyczą one prawidłowych praktyk i czynności, jakie należy wykonywać, aby możliwie jak najbardziej zminimalizować możliwość zakażenia koronawirusem.

Zobacz wideo Koronawirus w odwrocie? Słowa premiera komentuje prof. Włodzimierz Gut, wirusolog
Więcej o: