MZ chce w trybie pilnym doprecyzować przepisy o maseczkach. Możliwe większe kary

W trybie pilnym chcemy doprecyzować przepisy dotyczące zasłaniania nosa i ust m.in. tak, by właściciele sklepów mogli odmówić obsługi klientów, którzy tego obowiązku nie przestrzegają - powiedział Polskiej Agencji Prasowej rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik resortu zaakcentował, że zasłanianie nosa i ust w przestrzeniach zamkniętych to powszechny obowiązek. Nie zwalnia nas z niego - jak wskazał - praktycznie żadne schorzenie, gdyż maskę, która może powodować pewien dyskomfort w oddychaniu, zawsze może zastąpić przyłbica.

"Nie ma wytłumaczenia dla nieprzestrzegania powszechnego obowiązku zasłaniania ust i nosa" - stwierdził Wojciech Andrusiewicz w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Koronawirus. Resort zdrowia "wzmocni" przepisy ws. noszenia maseczek w sklepach

Dodał, że np. właściciele sklepów już dziś, kierując się względami bezpieczeństwa, mają prawo odmówić obsługi klienta, który nie ma zasłoniętych ust i nosa.

"Oczywiście dla uniknięcia jakichkolwiek nieporozumień w tym zakresie zechcemy w trybie pilnym doprecyzować zapis o obowiązku zasłaniania nosa i ust, tak by przedstawiciele podmiotów handlowych mieli pełną jasność, że nie powinni obsługiwać klientów narażających innych na zakażenie" - powiedział Andrusiewicz.

Zobacz wideo Kobieta po przeszczepie poprosiła inną klientkę sklepu o prawidłowe nałożenie maseczki. Została zaatakowana

"Jednak wzmocnienie zapisów będzie zapewne rodzić też konsekwencje wzmocnienia przepisów karnych, zawartych już w ustawie, a dotyczących kar właśnie dla podmiotów handlowych za nieprzestrzeganie norm sanitarno-epidemiologicznych i narażanie klientów na zakażenie" - zaznaczył.

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji uważa, że powinno powstać prawo pozwalające na niewpuszczenie do sklepu klienta bez maski oraz na odmówienie obsługi takiej osoby. Organizacja wskazuje, że sklepy nie są w stanie samodzielnie wyegzekwować od kupujących noszenia masek.

Resort podał we wtorek, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u dalszych 680 osób. W poniedziałek MZ informowało o 575 przypadkach, w niedzielę o 548, w sobotę o 658, w piątek o 657, a w czwartek o 615. 

>>>Ministerstwo Zdrowia: 680 nowych zakażeń koronawirusem - kolejny rekord w Polsce

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: